اجرای سر درب حیاط

اجرای سر درب حیاط ویلا و ساختمان در مدلهای مختلف

اجرای سر درب حیاط، هرمکانی اعم از ساختمان، ویلا، باغ، کارگاه، سوله و غیره دارای یک یا چند ورودی است که با نام «در» شناخته می شوند. در سالیان گذشته، با قدمت بالای صد سال چون اکثر خانه ها ویلائی بودند و یک مالک داشتند، رسم براین بود که برای حفظ ساکنین آن منازل یا مغازه ها و یا تجارت خانه ها از بلاء، حوادث و چشم زخم آیاتی از قرآن کریم را با خطاطی زیبا و نقوش اسلیمی، بر روی سنگ مرمر که عموما به رنگ سفید بود حکاکی کرده و بر بالای در ورودی که حکم سر در آنجا را داشت نصب می کردند.

در تجارتخانه ها علاوه بر اینکار، نام صاحب آن محل کسب و کار را هم در ذیل آن اضافه می کردند. مثلا: تجارتخانه حاج عبداله مستوفی. در سالیان بعد به جهت تغییر در نوع ساختمان سازی ها و تغییر اساسی در شکل فیزیکی آنها، سر در ساختمان ها از آن حالت خارج و بیشتر به شکل های تزئینی به همراه ایجاد امنیت با استفاده مواد، اجناس مدرن تغییر فرم داد.

با توجه به اینکه سر در هر ساختمان یا ورودی هر مکان، اولین چیزی است که به چشم می خورد و دیده می شود، سعی می گردد ضمن ایجاد موارد امنیتی و حفاظتی، زیبائی های لازم را هم داشته باشد. سر در یک محل یا مکان، می بایست معرف آنجا هم باشد. برای مثال سردر یک مغازه ارائه کننده مواد غذایی باید معرف نوع فعالیت و محصولات آن مغازه باشد یا سردر یک کارخانه تولید کننده پوشاک و یا سردر یک موسسه آموزشی نیز به همین ترتیب.

درحال حاضر سردر حیاط ها را به عنوان امضاء سازنده آن نیز محسوب می کنند و از این طریق سازندگان و طراحان آنها تمامی هنر، تجربیات و تخصص خود را بکار می برند تا به اصطلاح تابلوی زیبائی را در نمای ورودی یک ساختمان به نمایش بگذارند. از سوئی دیگر مالک یا مالکین یک بنا، به دنبال این موضوع در زمان ساخت ملکشان نیز هستند که یک ورودی متفاوت، جدید و مدرن را برای ساختمان خودشان داشته باشند.

درخصوص اجرای سر درب حیاط چند مسأله مهم را مطرح می کنیم:

امنیت: آنچه که در اولویت طراحی، ساخت و اجرای سردر حیاط قراردارد، ایجاد امنیت برای ساختمان و ساکنین آن است. نچه که در این مورد باید مطرح کرد این مطلب است که به جز انتخاب نوع در ورودی از جهت طرح، جنس و متریال باید مشخص گردد که چه افرادی حق عبور از ورودی را دارند. به عنوان مثال آیا رفت و آمد مختص اشخاص ساکن آنجاست یا افراد دیگری برای کارهای کوتاه مدت به ساختمان وارد خواهند شد.

اجرای سر درب حیاط

نوشته های مشابه

وجود نگهبان محلی و بیش از آن استفاده از سیستم های الکترونیکی، شنیداری و دیداری بسیار مهم است. نکته بعدی که باید به آن توجه کرد این است که، سردر باید به صورتی تهیه و ساخته شود که از دیگر بخش ها و مخصوصا بخش های اصلی ساختمان متمایز باشد.

برای اینکار کافی است با استفاده از متریال های رنگ متفاوت، توزدگی یا بیرون زدگی اختلاف سطح، نورپردازی خاص و تغییر زاویه تفاوت های لازم را بوجود آورید. نکته بعد توجه به پهنا، عرض و طول خیابان و پیاده روی مشرف به ورودی ساختمان است. سردر باید به شکلی باشد که، مشکل و مزاحمتی در این خصوص برای ساکنین و تردد افراد خارج از ساختمان بوجود نیاورد.

اجرای سر درب حیاط

دیگر مسأله ای که باید به آن توجه کرد، قابلیت اجرا می باشد. این موضوع هم درخصوص محل اجرای سردر می باشد و هم نوع سازه. هر طرح و ایده و شکلی برای یک فضا مناسب است، طرحی که برای یک ورودی بلند با دهانه کم، مناسب است و آن را زیبا نشان می دهد، ممکن است همان طرح و اجرا برای ساختمانی با دهانه پهن و مدخل کم و باریک زشت و نامتعارف بنظر برسد.

برای سردر یک بنا ممکن است استفاده از سنگ مناسب باشد، برای دیگری استفاده از فلز. در این مورد آنچه اهمیت دارد اسکیل یا همان مقیاس و تناسب است. مثلا یک دیوار با عرض 10 متر نباید بیش از 4 متر برای آن سردر تعریف کرد. باید توجه داشت که سردر و ساختمان باید یک جزء و یک بافت و یک واحد را نشان دهند. نباید سردر و ساختمان با هم غریبه باشند و نامتجانس بنظر بیایند.

اجرای سر درب حیاط

به این نکته باید دقت بسیار کرد که جنس و مواد سازنده برای ساخت سردر باید رابطه مستقیم با آب و هوای همان منطقه داشته باشند. آن سردری که برای مناطق کویری و با نگرش به فرهنگ بومی آنجا مناسب است، ممکن است همان سردر یا حتی رنگ آن، برای مناطق مرطوب و یا کوهستانی اصلا تناسب نداشته باشد.

اجرای سر درب حیاط

همانطور که مشخص گردید هر ساختمانی در هر منطقه ای یک سردر خاص خود را به همراه دارد. ذیلا با توجه به تنوع آب و هوایی و نوع سکونت، انواع سردرها بطور مختصر شرح داده می شود.

همانطور که می دانید بخش قابل توجهی از کشورمان را مناطق مرطوب و کوهستانی به خود اختصاص داده اند و مابقی خشک و کویری هستند. تمامی این مناطق به دو بخش بافت شهری و غیرشهری تقسیم شده اند. با توجه به تجربیات بعمل آمده بهترین نوع سردر برای تمامی این مناطق، سردرهای شیروانی و شیبدار (البته با تنوع رنگ و طرح های گوناگون) هستند.

استفاده از ورق های رنگارنگ سفال، پلی کربنات و ورق های اکرلیک تنوع، زیبایی، آسودگی و امنیت را برای ساکنین آنها به ارمغان آورده اند. از دیگر مصالحی که برای سردر حیاط ها و، ویلاها مناسب تشخیص داده شده اند ورق های طرح سفال و پرچین است. این موارد با قابلیت تنوع رنگی و شکل و نحوه اجراء برای بسیاری از سردرهای ورودی ها، مفید واقع شده و هماهنگی قابل پسندی را با درهای نصب شده برقرار کرده اند.

اجرای سر درب حیاط

از نکات ویژه و امتیازات استفاده از اینگونه ورق ها که توانسته است نقاط ویلائی، شهری، کوهستانی بارطوبت بالا و حتی مناطق خشک و کویری را به خود جلب نماید عبارتند از:

  • نورگیر، باران و برف گیر بودن.
  • سبکی وزن و مقاومت و استحکام.
  • امکان نصب سریع با کمترین هزینه در متراژهای گوناگون.
  • فرم پذیری و قابلیت ایجاد انحناء برای سازه های قوسی شکل.
  • امکان شستشو و نظافت آسان تا نفوذ به تمام زوایای آن.
  • امکان آب بندی کامل برای عدم نفوذ باد، باران، برف و گرد و غبار.

نکته ای خاص در اجرای سردرب ویلا و حیاط

اجرای سردر، طراحی و تشخیص نوع مواد مورد نیاز با برآورد کردن انتظاراتی که از یک سردر داریم، مشورت با متخصصین و استفاده از تجربیات شرکت های سازنده که برای مثال مجموعه ویلا سقف از معتبرهای این فقره به حساب می آیند، آنچنان بدیهی و مهم است که قابل ذکر نیست.

اجرای سردرب ویلا و حیاط

تنوع ساختمان ها، ویلاها، باغات، سوله ها، کارخانجات و امثال آنها و تنوع اجناس و موادسازنده، حضور متخصصین را در تمامی مراحل الزامی می نماید. طراحی، ساخت و نصب سردر بستگی و ارتباط بسیار نزدیکی با دری دارد که این سازه باید روی آن قرارگیرد تا به نوعی، مکمل همدیگر باشند. آنچه که با استفاده از تجهیزات ذکر شده، درخصوص یک سردر باید درنظر گرفت عبارت است از: زیبایی، آب بندی صد در صدی، طول عمر بالا و هزینه پایین.

اجرای نمای دورکار، لمبه زیرکار و پوشش سقف شیبدار

سردرها به سه نوع اجرای نمای دورکار، لمبه زیرکار و پوشش سقف شیبدار می باشند. ترجیحا برای اجرای نمای دورکار از ورق های روغنی با ضخامت 9/0 میلیمتر و با اتصالات قطعات ازطریق جوش دادن استفاده می گردد. درمورد لمبه یا دامپای زیرکار از چوب، PVC، ورق های طلقی، آلومینیوم، گالوانیزه و یا ورق روغنی باضخامت 5/0 یا 6/0 میلیمتر ازطریق جوشکاری اتصالات استفاده می شود. درباره سردر پوشش سقف شیبدار تنوع بیشتری وجود دارد. ازجهت طرح ها، دوشیب، چهارشیب، طرح چینی یا طرح کتابی است.

جنس یا متریال مصرفی می تواند از این موارد باشد. ورق طرح سفال، ورق پرچین، تایل طرح چروک، طرح سنگ ریزه دار گالوالیوم، سفال و یا آردواز 30*60، شینگل و آندو ویلا. طرح ها و متریال های فوق الذکر از لحاظ قیمت مواد اولیه و اتصالات مربوطه بایکدیگر تفاوت دارند و این اشتباه نباید صورت گیرد که قیمت یک نوع را محاسبه نمائیم و براساس آن در دیگر انواع و طرح ها تعمیم دهیم، بلکه برای آگاهی از قیمت باید هرکدام را به تنهایی استعلام کرد.

شرکت های معتبر در طراحی، اجرا و نصب سردر ورودی ها، هرکدام دارای سایت هایی هستند که علاوه بر دادن قیمت های تمام شده آلبومی از رزومه کارهای انجام شده را در آنها به معرض نمایش و دیدن گزارده اند. برا ی مثال دیدن عملکرد های مجموعه ویلا سقف می تواند راهنمای خوبی برای شروع و انتخاب یک کار موفق باشد.

عکس سر درب حیاط ویلا و ساختمان

نمونه عکس های اجرایی سردرب حیاط و پوشش درب حیاط توسط ویلا سقف می باشد.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.