اجرای سقف آردواز

اجرای سقف آردواز و نصاب سقف آردواز

در هر دوره از تاریخ ضرورت ساخت سقف باعث ایجاد بازار قدرتمندی در هر قرن برای تامین مواد اولیه ساخت و اجرای سقف آردواز شده است که به طور مداوم در حال گسترش هستند و از نظر عملکرد و مشخصات فیزیکی متفاوت هستند.

برای تولید مواد اولیه سقف اکنون امکانات بی نهایتی وجود دارد. مواد بام یا سقف سابقه طولانی دارند و تکامل مواد پوشش دهنده نیز تا حد زیادی بر اساس عملکرد آنها است.

مصالح سقف چوبی و تخته سنگ، کاشی های سفالی در مقایسه با سیستم های سقف فلزی و قیری (مبتنی بر نفت) به دلیل داشتن زاویه های شیب کم در سقف ها، تا اواسط قرن نوزدهم گزینه های غالب بودند و سقف ها شیب دار ساخته می شدند تا در اثر حوادث آب و هوایی مانند باران، برف و تگرگ، سقف ها تحت تأثیر قرار نگیرند.

جالب است بدانید که اطمینان از یکپارچگی و عایق بندی سقف های مسطح تا پایان قرن نوزدهم دشوار بود.

در قرن 20  بسیاری از مواد جدید برای پوشش سقف های مسطح و همچنین سقف های شیب دار تولید شدند. یکی از این موارد کاشی آسفالت (زونا) بود که در قرن 20 ظهور کرد. مواد کامپوزیتی جهت اجرای سقف مانند آزبست و سیمان الیافی که به دنبال آسفالت آمدند، برای مدتی با آسفالت رقابت کردند و به تدریج با استفاده از مواد اولیه باکیفیت عملکرد بهتری داشتند. در قرن بیستم، پیشرفت هایی در توسعه اجزای سقف همراه با توسعه مواد با دوام مانند آردواز و مقاوم در برابر آتش در سطوح مختلف انجام شد.

آردواز چیست؟

این ماده جزء اولین مواد اولیه برای کاور کردن سقف های شیبدار یا شیروانی می باشد، امروزه بسیاری از مردم اجرای سقف شیبدار را فقط با نام آردواز یاد می کنند.

نوشته های مشابه

انواع آردواز

اجرای سقف آردواز بسته به انواع آن متفاوت است و از این میان می توان به آردواز سیمانی اشاره کرد.

اجرای سقف آردواز با آردواز سیمانی

ترکیب کلی آردواز سیمانی تشکیل شده از الیاف معدنی، سیمان، الیاف مصنوعی، آزبست می باشد و شکل صفحات های آن مثل پله می باشد و این صفحات با امکان تنظیم شیب ها در نمای سقف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

از موارد استفاده اجرای سقف آردواز می توان به کاربرد آن در سقف ساختمان ها، بالای پنجره ها (به عنوان سایبان)، سقف آلاچیق ها و کلبه‌ اشاره کرد. سقف های آردواز بدون رنگ هستند اما قابلیت رنگ پذیری دارند و در ظاهر مثل بتن هستند.

مزایای اجرای سقف آردواز

 • جلوگیری از نفوذ آب در سازه ی ساختمان

با توجه به ویژگی آردواز که جهت جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه استفاده می شود، علاوه بر این آردواز نقش محافظتی برای نگه داری از سنگ نمای ساختمان را نیز دارد.

 • داشتن نمایی عاری از هر گونه آلودگی و کثیفی

اگر شما هم از افرادی هستید که دغدغه ی تمیز نگه داشتن نمای منزل یا محل کارتان را دارید پس بهتر است از آردواز برای اجرای سقف و نمای ساختمان خود استفاده کنید چرا که با استفاده از آردواز ضمن داشتن ظاهر زیبایی برای نما، آن را از جذب هر گونه کثیفی به خود، در امان نگه می دارید.

 • مقرون به صرفه بودن

اجرای سقف آردواز با توجه به قسمت مناسب آن در بازار ضمن داشتن ظاهر زیبا، انتخاب اقتصادی نیز هستند.

اجرای سقف آردواز با چه مشکلاتی ممکن است روبرو شود؟

اگر در هنگام اجرای سقف آردواز  نکات مهم مربوط به آن رعایت نشود، ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد از جمله ی این نکات عبارتند از:

 1. داشتن اطلاعات کافی

ناظر اجرا می بایستی در مورد چگونگی نصب آردواز و سایر مصالح مورد استفاده آشنایی کاملی داشته باشد، بدیهی است که آماتور بودن در این حرفه ممکن است خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 1. شناخت کامل در مورد آردواز

همانطور که قبلا ذکر شد آردوازها از انواع، با کیفیت متفاوتی برخوردار هستند و باید دقت کرد که هر آردوازی را در مکان مناسب آن استفاده کرد چونکه در غیر این صورت شما مجبور می شوید پس از گذشت مدت زمان خیلی کوتاه با متحمل شدن هزینه ی زیاد، مجددا به تعمیرات سقف بپردازید.

 1. توجه به فاصله گذاری مناسب

هنگام نصب صفحات آردواز توجه به رعایت اصل فاصله میان صفحات نقش بسزایی در درستی نصب آردواز دارد و ایجا فاصله بین صفحات آردواز می بایسته سنجیده شده و استاندارد باشد.

 1. نصب درست صفحات آردواز

اجرای سقف آردواز مثل سایر امور ساختمان اگر به درستی انجام نگیرد عواقبی به دنبال خواهد داشت و حتی ممکن است سقف زود تر از موعد مقرر خراب شود از جمله ای این موارد عبارتند از:

 • انتخاب کردن آردواز بی کیفیت
 • استفاده از مواد نامرغوب برای اتصال صفحات آردواز
 1. حدالامکان از راه رفتن بر روی صفحات آردواز خودداری شود.

افرادی که دارای خانه هایی با سقف شیبدار و شیروانی هستند اهمیت این نکته را به خوبی درک می کنند، شاید برخی از کارها به نظر شما پیش پا افتاده باشد اما همین کارها ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات خیلی بزرگ شوند، یکی از این کار های اشتباهی که می توان به آن اشاره کرد، راه رفتن بر روی صفحات هنگام اجرای سقف آردواز می باشد که اگر از این کار خود داری نشود به مرور زمان و طی مدت کوتاهی صفحات آردواز لق شده و به تدریج از جای خود در خواهند آمد.

 1. استفاده از مواد پوششی مرغوب

مواد پوششی در زیر صفحات آردواز قرار میگیرند و اهمیت جنس و کیفیت آنها در طول عمر سقف آردواز بسیار چشم گیر است.

اجرای سقف آردواز با آردواز فلزی

سقف آردواز فلزی همانند آردواز سیمانی نیاز به طراحی، ارائه مشخصات و جزئیات مناسب دارد. برای این کار، طراح باید کاملا حرفه ای باش و درک کند که مصالح سقف فلزی چگونه باید کنار هم قرار بگیرند تا تمام مزایای سیستم سقف فلزی را به ساختمان بدهند. بنابراین اجرا کنندگان چنین سقفی باید با تمام مشخصات سیستم سقف آردواز فلزی آشنا باشند تا طراحی حرفه ای برای این جز مهم ساختمانی فراهم سازد.

امروزه بسیاری از طراحان سعی در استفاده از مشخصات عمومی یا رویکرد کلی در مورد اندازه متناسب با همه ی صفحات دارند و بسیاری از جزئیات مهم را با توصیف محدود یا بدون توصیف خاص باقی می گذارند. در حالی که اغلب مشخصات محدود و فاقد توصیف مناسب هستند ولی هنوز یک سیستم سقف فلزی با نام آردواز عملکرد مناسب را ایجاد می کند و عدم وجود سقف فلزی با کیفیت و درست نصب شده دلیل اصلی مشکلات سقف فلزی و یا خرابی آن است.

سیستم ساختاری

ابتدا باید بیان کرد که اجرای سقف آردواز فلزی یک سیستم ساختاری است. این قطعات، قطعا برای محافظت از فضای داخلی ساختمان در برابر آب و هوا مورد نیاز هستند، اما باید نیروهای طبیعی مانند باد، باران، برف، تغییرات حرارتی و غیره را از محیط جمع آوری و توزیع کنند. بنابراین اولین موردی که باید در هنگام انتخاب و تعیین سقف فلزی در نظر گرفته شود، اطمینان حاصل کردن از این امر است که سیستم انتخاب شده می تواند در برابر همه نیروهای طبیعت مقاومت کند یا نه.

نوع برنامه مورد اجرا برای سقف آردواز فلزی

پیکربندی ها، ضخامت ها، پوشش ها و جزئیات صفحه ای بی شماری وجود دارد که برای سقف های فلزی موجود است. متداول ترین برنامه برای یک پروژه غیر مسکونی، یک سیستم درز ایستاده است که به طور کلی شامل یک سری ورق های فلزی با سطح مسطح با درزهای عمودی (درزهای ایستاده) است که اجازه می دهد صفحه های جداگانه به یکدیگر متصل شوند.

پیکربندی این درزها ممکن است متفاوت باشد اما نتیجه نهایی همیشه موفقیت آمیز است و باید یک سطح فولادی مجاور آن باشد که در برابر نفوذ آب جلوگیری کند. علاوه بر این، اجرای این موارد برای بستن درزها باید با گیره های مداوم یا منفرد طراحی شود که صفحات فلزی را به روشی به هم متصل کند که شرایط سازه مورد بحث را برآورده کند. اتصال این گیره ها باید در زیر سطح سقف فلزی انجام شود و امکان حرکت حرارتی لازم قطعات آردواز فلزی سقف را فراهم کند.

هنگام خرید صفحات آردواز فلزی باید به چه موارد دقت کنیم؟بیشتر معماری های سیستم های سقف فلزی غیر مسکونی و اداری شامل یک رنگ خاصی است. با توجه به ضمانت های ضد آب بودن، اطمینان حاصل کنید که مدت ضمانت و کل مسئولیتی که تولید کننده در قبال معیوبی های احتمالی دارد را به طور کامل مشخص شده باشد.

به یاد داشته باشید که سیستم سقف آردواز فلزی به عنصر ساختاری ساختمانی گفته می شود که در صورت طراحی و نصب صحیح، می تواند ماندگاری طولانی تری نسبت به سایر عناصر ساختمانی داشته باشد. با این حال، بدون مشخصات درست و نصب حرفه ای نمی توان انتظار همچین امری را داشت. از طرفی مسئولیت طراح این است که اطمینان حاصل کند که این دو مورد مهم به طور کامل در مشخصات ذکر شده باشد.

اجرای یک پروژه سقف آردواز فلزی موفق، همیشه با مشخصات حرفه ای و کامل شروع می شود و با سقف فلزی مطابق با معیار های مورد نظر صاحب ملک به پایان می رسد. پس لازم است که اطمینان حاصل کنید که این اتفاق در تمام پروژه های سقف فلزی رخ می دهد تا یک سقف با دوام و زیبایی ایجاد شود.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.