اجرای سقف شیروانی

اجرا و نصاب سقف شیروانی در تهران و البرز و مناطق شمالی ایران

برای درک بهتر اجرای سقف های شیروانی ابتدا به صورت مختصر به توضیح سقف شیروانی می پردازیم. سقف های شیروانی، سقف های شیبدار هستند با زوایه ی شیب 20 الی 80 درجه که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نمایش این ویدیو در یوتیوب ویلا سقف (https://youtu.be/46ivMfdyOQY)

سقف های شیروانی به دلیل سبک بودن وزنشان و دارا بودن عایق های صوتی و حرارتی، به ساختمان ها و ویلاها ایمنی خاصی بخشیده اند.

اجرای سقف های شیروانی به انواع سقف های شیروانی مورد استفاده و زاویه مورد نظر وابسته می باشد چرا که سقف های شیبدار در طرح و مدل های متنوع دارای دو وجه شیب دار یا چند طرفه هستند.

نصاب سقف شیروانی

نوشته های مشابه

مسئله ی مهم در اجرای سقف های شیروانی توجه به موقعیت جغرافیایی شهرهای مختلف از نظیر منطقه سرد و خشک و یا بارانی و مرطوب می باشد چرا که اجرای سقف های شیروانی باید برف و باران را به سمت پایین سوق داده و ایمنی مناسبی در برابرگرد و خاک داشته باشد.

مراحل اجرای سقف های شیروانی

در اجرای سقف های شیروانی آنچه بیشتر از همه حائز اهمیت است داشتن یک طرح کلی از قبل آماده شده توسط مهندسین اجرای سقف های شیروانی می باشد بدین صورت که یک نمونه کامل از کار در کامپیوتر طراحی می شود و به صورت یک فایل سیو شده در دسترس طراحان قرار می گیرد.

مراحل اجرای سقف های شیروانی

در این فایل تمام استاندرهای مربوط به اجرای سقف های شیروانی چه از نظر معماری و چه از نظر استحکام و زیبایی اجرای سقف های شیروانی رعایت می شود. شیوه عمل در اجرای سقف های شیروانی به این صورت می باشد که در ابتدا قسمت مربوط به سقف ساختمان یا ویلا سلوله بندی یا ستون بندی می شود و سپس عمل خر پا سازی در بالای سوله ها و ستون ها انجام می گیرد البته خر پای مورد استفاده بستگی به طرح ها و مدل ها می تواند از جنس های متفاوت باشد و بعد از استفاده در ساختمان یا ویلا باید رنگ آمیزی شود.

اجرای سقف های شیبدار

بعد از انجام عمل خر پاسازی شروع به نصب تیر ریزی  با فصله معین روی سوله های اصلی می کنیم که به این مراحل از اجرای سقف های شیروانی، زیر سازی می گویند. بعد از تکمیل مراحل زیر سازی مرحله ی نصب تایل هارو داریم که با استفاده از پیچ و مهره های مخصوص سقف های شیروانی نصب می شوند.

انواع مدل های سقف های شیروانی برای اجرای سقف های شیروانی

1- اجرای سقف های شیروانی سفالی

اجرای سقف های شیروانی سفالی بنا به زیبایی معماری که دارند بسیار مورد توجه هستند و در هوای گرم تابستان سرمای لذت بخشی را در ساختمان ها و ویلاها به ارمغان می آورند.

مدل های سقف های شیروانی

در اجرای سقف های شیروانی سفالی به متریال های متعددی از قبیل بام سفالی، آندوویلا، آندولین، تایل های گالوانیزه، ورق های گالوانیزه با طراحی ساده و سفالی توجه می کنند.

از جمله ویژگی های مهم در اجرای سقف های شیروانی سفالی می توان به طراحی زیبا و اجرای خرپای از نوع فلزی، زیر سازی از نوع فلزی یا چوبی برای نصب سفال، استفاده از عایق حرارتی مانند پشم سنگ، استفاده از عایق رطوبتی مانند کارتن پلاست یا ایزوگام، استفاده از سفال برای نصب، نصب ناودان های فلزی، استفاد از ورق نمای سفالی در جلوی ساختمان یا ویلا، استفاده از ورق لمبه اشاره کرد.

قابل توجه است که تیم اجرایی مجموعه ویلا سقف با کادری مجرب و دارای سابقه بالا در اجرای سقف های شیروانی آماده ارائه خدمات در سر تا سر ایران می باشد.

2- اجرای سقف های شیروانی فلزی

آنچه در اجرای سقف های شیروانی فلزی حائز اهمیت است توجه به زوایه و شیب سطح شیبدار می باشد. از دو نوع سقف شیروانی در اجرای سقف های شیروانی فلزی بهره می گیرند. سقف های شیروانی فلزی با  شیب زیاد و سقف های شیروانی فلزی با شیب کم.

سقف های شیروانی فلزی

انتخاب نوع سقف شیروانی در اجرای سقف های شیروانی فلزی می تواند به تعیین مساحت مورد استفاده برای زیر شیروانی مفید باشد.

از جمله نکات دیگری که در اجرای سقف های شیروانی فلزی باید به آن توجه کرد سازه های مورد استفاده در سقف و پوشش به کار رفته می باشد که موجب شده دو ویژگی مهم دفع آب برف و باران و عایق حرارتی و صوتی در اجرای سقف های شیروانی فلزی تقویت شود.

3- اجرای سقف های شیروانی با ورق گالوانیزه

در اجرای سقف های شیروانی با ورق گالوانیزه آنچه بسیار مورد توجه است قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن ورق های گالوانیزه می باشد و همچنین ورق های گالوانیزه عایق مناسبی برای گرما و سرما محسوب می شود.

اجرای سقف های شیروانی با ورق گالوانیزه

پنج مرحله در اجرای سقف های شیروانی با ورق های گالوانیزه وجود دارد که شامل مراحل زیر می باشد.

 • ورق های کرکره مورد استفاده در اجرای سقف های شیروانی به وسیله ابزاری از جمله قیچی مخصوص، اره گردبر و دستگاه فرز، طولی برش داده می شود.
 • با استفاده از مته سوراخ هایی بر روی لبه ی ورقه های گالوانیزه ایجاد می کنند.
 • سوراخ های ایجاد شده در ابتدای ورقه های گالوانیزه و انتهای آن فاصله ی در حد 3/15 الی 4/20 داشته باشند.
 • در این مرحله پانل ها را روی ستونی که متصل شده به خرپاهای پشت بام هستند نصب کنید.
 • برای ممنوعیت ورود گرد و خاک و آب، با استفاده از نوار چوب انتهای هر قسمت را مسدود کنید.

4- اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی

در اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی آنچه بیشتر نظر طراحان و مهندسین را به سمت خود جلب کرده است مقاومت سقف های شیروانی کامپوزیتی در برابر وقوع حوادث طبیعی همچون زلزله است.

اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی

تر کیبات به کار رفته در سقف های شیروانی کامپوزیتی بتن و فولاد می باشد و ویژگی حائز اهمیت در میلگردهای مورد استفاده در اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی حرارتی بودن آن هاست که موجب می شود عمل جوشکاری با سلوله های فرعی بهتر انجام شود و از ترک خوردگی بتن ها جلوگیری به عمل بیاید.

از جمله مزایایی مورد توجه در اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی می توان به کم هزینه بودن، عدم استفاده از جک و شمع در اجرا، سبک وزن بودن دپوی مصالح، اجرای آسان سقف های با دهانه بلند، عدم لرزش، نداشتن وزن سنگین بر روی سقف قبلی و اجرای آسان داکت و عبور تاسیسات اشاره کرد.

5- اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی با عرشه ی فولادی

در اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی با عرشه ی فولادی از ورق های گالوانیزه ی زوزنقه ای شکل استفاده می شود. در اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی با مدل عرشه ی فولادی از میلگرد و قالب بندی استفاده نمی شود.

اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی با عرشه ی فولادی

این سقف ها شیروانی  دارای وزنی سبک هستند و سرعت اجرایی بالایی در مقایسه با سایر سقف ها شیروانی دارند. اجزای تشکیل دهنده در اجرای سقف های شیروانی کامپوزیتی با مدل عرشه فولادی شامل برشگیر، ورقه های گالوانیزه ی زوزنقه ای شکل، اماتور و بتن می باشد.

6- اجرای سقف های شیروانی قابلمه ای

در اجرای سقف های شیروانی قابلمه ای همچنان که از نام آن پیداست طراحی این سقف شیروانی مانند قابلمه است  و برای سقف های که دارای دهانه های وسیعی هستند به عنوان پوشش به کار برده می شوند زیرا از مزایای استفاده از این سقف های شیروانی سبک بودنشان است.

اجرای سقف های شیروانی قابلمه ای

طراحی و اجرای سقف ویلا افتخار دارد با ارائه انواع مدل ها و طراحی ها برای اجرای سقف های شیروانی،  به عنوان بزگترین شرکت ارائه دهنده خدمات با کادری مجرب و کیفیتی تضمین شده آماده خدمت رسانی می باشد.

لوازم مورد استفاده در اجرای سقف های شیروانی

در اجرای سقف های شیروانی لوازم الات مختلفی به کار می رود از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • آبرو: کاربرد اصلی آبرو در اجرای سقف های شیروانی هدایت آب ناشی از برف و باران می باشد و در دو نوع آبرو لندنی و آبرو جعبه ای می باشد. آبرو ها با توجه به نوع جنسشان که گالوانیزه می باشد دارای خاصیت ضد زنگ ضد پوسیدگی می باشد.
 • آچار سرمته: این وسیله برای نصب ورق ها در اجرای سقف های شیروانی کاربرد دارد.
 • مصالح عایق کاری مورد استفاده از قبیل پشم سنگ، پشم شیشه، فوم، توری پلاستیکی، توری فنس می باشد.
 • لوازم جانبی مورد استفاده از قبیل نمای هلالی، لمبه، تیزه پالونی، قوطی پروفیل، کلاهک شیروانی می باشد.
 • چسب ماستیک: این نوع چسب در اجرای سقف های شیروانی برای آب بندی و عایق کاری استفاده می شود.
 • سوله: برای ساخت اسکلت اصلی ساختمان در اجرای سقف های شیروانی کاربرد دارد.
 • پیچ سرمته: برای اتصال ورقه ها به اسکلت ساختمان به کار می رود.
 • فایبرگلاس: یک نوع ورق است که مناسب جاهایی است که به تابش مستقیم آفتاب نیاز نیست.
 • فلاشینگ: یک ابزار در اجرای سقف های شیروانی است که برای تنظیم زوار بندی و زاویه بندی استفاده می شود.

هزینه های مورد استفاده در اجرای سقف های شیروانی

اجرای سقف های شیروانی مزیت های زیادی را به ارمغان می آورد از جمله کاهش هزینه یکی از اصلی ترین عامل ها در  استفاده از سقف های شیروانی محسوب می شود. همچنین می توان به سریع نصب شدن سقف های شیروانی اشاره کرد که موجب می شود هم در زمان صرفه جویی کرد و هم در استفاده از نیروی انسانی برای اجرای سقف های شیروانی صرفه جویی کرد.

گالری عکس اجرای سقف شیروانی

گالری سقف های شیروانی و شیبدار اجرا شده توسط گروه ویلاسقف می باشد.

 

 

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.