اجرای سقف پارکینگ

نحوه اجرا و نصب سقف پارکینگ

سازه پارکینگ به عنوان بخشی از یک ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری یکی از موضوعات مهم روزگار ما است. با افزایش تصاعدی تعداد خودروها در سراسر دنیا، نیاز به اسکان آنها در نزدیکی مقصد یک مشکل چالش برانگیز ایجاد کرده است. قسمت پارکینگ یک ساختمان در درجه اول باید از لحاظ عبور و مرور ایمن باشد و همچنین ایمنی کل پارکینگ از جهت ساخت و ساز سقف و … حائز اهمیت است.
نصب سقف پارکینگ


این یک چالش بسیار پیچیده است زیرا مسائل مربوط به خودرو، مهندسی و ترافیک نسبت به مکان پارکینگ باید بررسی شده و برای ایجاد راه حل مناسب، تدبیری اندیشیده شود. بنابراین طراحی سازه های پارکینگ و اجرای سقف پارکینگ نیاز به یک رویکرد طراحی یکپارچه توسط بسیاری از متخصصان دارد. امروزه پارکینگ اغلب به ساختار مستقل و بدون هیچ ساختمان مرتبط با آن تبدیل شده است.

ویژگی های ساختمانی یک پارکینگ

اگرچه امکانات پارکینگ می تواند اشکال مختلفی به صورت مستقل یا بخشی از یک ساختار با کاربردهای مختلف در محیط های شهری داشته باشد اما همه امکانات پارکینگ باید به دنبال رعایت معیارهای اساسی زیر باشند
ویژگی های ساختمانی یک پارکینگ

برنامه ریزی

برنامه ریزی برای امکانات پارکینگ فعالیت پیچیده ای است که برای نتیجه موفقیت آمیز به همکاری بسیاری از متخصصان نیاز دارد. برنامه ریزی برای طراحی سقف پارکینگ در محیط شهری ابتدا باید با در نظر گرفتن مکان آن آغاز شود. پارکینگ های که در سطح شهر ها می بینیم هر کدام به روشهای مختلف به نحوه جابجایی و نگهداری اتومبیل می پردازند و برخی بدون سقف و برخی از آنها هم سرپوشیده هستند.

الزامات عملکردی اجرای سقف و سازه ها

این تسهیلات باید نیازهای پیچیده فضایی خودرو را در نظر بگیرد:
اندازه، ارتفاع و شعاع چرخش اتومبیل ها و همچنین روند آیندهٔ اندازه آماری خودرو هایی جدید باید در نظر گرفته شود که به آنها هندسه پارک گفته می شود. اصل مهم اجرای یک پارکینگ برنامه ریزی ورودی و خروجی و تصمیم گیری در مورد اجرای سقف پارکینگ، موقعیت خیابانهای اطراف و جریان ترافیکی آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

اجرای سقف و سازه ها پارکینگ

همانطور که مستحضر هستید ورودی ها و خروجی ها برای عملکرد صحیح تأسیسات بسیار مهم هستند اما نکته ای که وجود دارد این است که تهویه موضوعی است که در برخی از انواع طراحی ها و امکانات پارکینگ وجود دارد و از طرفی فناوری های جدید باعث افزایش اثربخشی در طراحی و نظارت بر این مناطق می شوند.

تهویه طبیعی همیشه یک روش خوب است، با این وجود مطالعه دقیق در برخی مناطق و انواع طراحی تاسیسات پارکینگ های سرپوشیده با ورق های پلی کربنات برای تعیین اثربخشی آن مورد نیاز است. روشنایی یکی دیگر از جنبه های مهم پارکینگ است که باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرد تا نور کافی برای کاربران پارکینگ فراهم شود و از پارکینگ که محیط اطراف را تحت تأثیر قرار می دهد خارج نشود.

نوشته های مشابه

ادغام ساختاری

ادغام کارآمد ساختار برای به حداکثر رساندن عملکرد تأسیسات ضروری است:
تسهیلات پارکینگ به طور معمول یک سازه در معرض دید است و باید طوری طراحی شود که در برابر همه جوانب شرایط محیطی مقاومت کند. برای طراحی سازه و سقف پارکینگ ها می توان از بتن ریخته گری شده، بتن پیش ساخته و فولاد سازه ای استفاده کرد.
طراحی سازه سقف پارکینگ


اندازه و طول برخی از سازه ها، مسائل انبساط و انقباض را که از قبل دارای اهمیت کلیدی در طراحی و اجرای سقف پارکینگ هستند، ترکیب می کند.

در این میان علاوه بر اجرای سقف پارکینگ، سطح یا همان کف تاسیسات برای لغزش مهم است زیرا فرد باید همیشه مکانی را به عنوان یک ساختمان پارکینگ طراحی کند که برای استفاده ایمن توسط خودرو و عابر پیاده مناسب باشد. زهکشی و شیب کف نیز بسیار مهم هستند موقع شست و شوی کیف پارکینگ یا در هنگام برش باران در پارکینگ هایی که با ورق هی پلی کربنات در محیط آزاد ساخته می شوند آّب جمع نشود.

عملیات و نگهداری سقف پارکینگ

یکی از جنبه های مهم امکانات پارکینگ، بهره برداری و نگهداری آنهاست. استفاده مداوم از امکانات پارکینگ به عنوان بخشی مورد انتظار از زیرساخت های ما و به عنوان درآمدزایی نیاز به نگهداری و نیازهای عملیاتی بی نظیر دارد. تعمیر و نگهداری به دلیل قرار گرفتن در معرض آب و هوا بسیار مهم است.

عملیات نگهداری سقف پارکینگ

تعمیر و نگهداری به یک برنامه خاص نیاز دارد و این برنامه شامل تمیز کردن و رسیدگی به درهای پارکینگ، سیستم تهویه مطبوع، محوطه سازی، رنگ آمیزی، تجهیزات کنترل پارکینگ، لوله کشی، زهکشی و اجرای سقف پارکینگ و ایمنی می باشد.

همانطور که گفته شد یکی از اجزای مهم در طراحی یک پارکینگ، سقف آن می باشد ما روزانه ممکن است چندین بار به ادارات یا مراکز تجاری سر بزنیم و ممکن است پارکینگ برخی از آنها در محیط آزاد باشد و توجه ما را به خود جلب کرده باشد که سقفی که این پارکینگ را پوشش داده از چه چیزی ساخته شده است؟!

اجرای سقف پارکینگ با پلی کربنات

چرا پلی کربنات گزینه ای عالی برای اجرای سقف پارکینگ ها است؟اگر به دنبال نصب یا تعویض سقف پارکینگ هستید، شما برای انجام این کار نیاز به مناسب به سازهای مناسب دارید. علاوه بر این، شما به کارگران قراردادی و عوامل ایمنی نیاز دارید که برای انجام درست وظیفه مشترک کار کنند.

بنابراین، شما باید بلافاصله با متخصصان مربوطه تماس بگیرید و بهترین معاملات و قیمت ها را از آنها دریافت کنید سپس به افرادی که این کار را با موفقیت انجام داده اند، مراجعه کنید و از این متخصصان بخواهید سقف پارکینگ شما را ارزیابی کنند و پس از بررسی جزئیات، تخمین از کل پیشنهاد را به شما ارائه دهند.

اجرای سقف پارکینگ با پلی کربنات

جدا از سرمایه، یکی از مهمترین جنبه های اجرای سقف پارکینگ، موادی است که باید استفاده شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که از مواد مناسبی برای سقف مکان مورد نظر استفاده می کنید که بهترین محافظت و دوام و همچنین بهترین نتیجه را برای شما فراهم می کند.

پلی کربنات امروزه یکی از “محبوب ترین و پرمصرف ترین مصالح برای بام پارکینگ” است. این یک ماده ترموپلاستیک است که از دوام، انعطاف پذیری و وزن کمی برخوردار است و در برابر شکستگی مقاوم است.

در چندین سال گذشته برای ساخت چنین مکان هایی در ساختمان ها از شیشه و اکریلیک استفاده می کردند اما اکنون با پلی کربنات جایگزین شده اند. دلیل این امر این است که پلی کربنات به رنگ سفید شفاف و همچنین رنگهای دودی وجود دارد که می تواند 40-90٪ نوری که به آن می افتد را منتقل کند.

 

برخی از کاربردهای پلی کربنات شامل مواردی است که در مهد کودک ها، پنجره های رو به آسمان، اتاق های آفتاب گیر و مکان های دیگر وجود دارد که برای عبور دادن نور از سقف به داخل اتاق به آن نیاز دارند. این صفحات پلی کربنات بدون شک نور عادی خورشید را وارد می کنند، اما در مقابل باعث بازتاب اشعه ماورا بنفش می شوند زیرا با یک لایه دفاعی اضافی به آنها کمک می کند.

بنابراین، استفاده از این صفحات در اجرای سقف پارکینگ خودرو آن را از آسیب اشعه های خورشید دور نگه داشته و به حفظ دمای ثابت پارکینگ کمک می کند.

یکی از بهترین پلی کربنات هایی که می توانید برای استفاده در اجرای سقف پارکینگ استفاده کنید، پلی کربنات منحنی است که شفاف نیست و به رنگهای مختلفی از جمله قرمز، سبز و غیره در می آید. این ورق ها مانند ورق های فلزی چند لایه هستند اما زنگ نمی زنند مثل فلز این ورق ها بسیار سبک وزن هستند اما از آنها محافظت بیشتری می کنند.

از این سقف های پلی کربنات منحنی برای حیاط، سوله، پارکینگ، آلاچیق و غیره استفاده می شود. محبوب ترین ورق های چند جداره پلی کربنات توسط مشتریان برای ساخت سقف های زیر شیروانی، گلخانه ها، سایه بان جلوی مغازه ها و پل های هوایی، استادیوم ها، سقف پارکینگ ها، سقف ایستگاه راه آهن و پارتیشن های داخلی استفاده می شود.

استفاده از پلی کربنات برای اجرا سقف پارکینگ ها و سایر ساختمان ها مزایای بسیار دیگری دارد. ورق های پلی کربنات ضد آب هستند و این امر باعث می شود تا در هر نوع آب و هوایی گرم، سرد یا مرطوب، استفاده از آنها آسان باشد. همین موضوع نکته قوتی است که در برابر هر نوع محیط خشن نیز مقاومت می کند.

پلی کربنات 30 برابر اکریلیک (در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت) و 250 برابر شیشه قوی تر است. این باعث می شود که آن بسیار مقاوم باشد و یکی از محکم ترین مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان باشد.

علاوه بر این، این ماده همچنین در برابر آتش مقاوم است و می تواند در مناطقی که احتمال آتش سوزی دارند استفاده شود. تمام این مزایا به ورق های پلی کربنات کمک می کند حداقل 10 سال عمر داشته باشند.

اجرای سقف پارکینگ با ورق آکریلیک

اکریلیک یک ماده پلاستیکی شفاف با مقاومت و شفافیت نوری بالا است. ورق اکریلیک به راحتی ساخته می شده و به خوبی با چسب ها پیوند می خورد و فرم میگیرد. ورق اکریلیک ویژگی های شیشه مانند ی داشته و وضوح، درخشندگی و شفافیت بالایی را نشان می دهد. از این ورقه ها جهت ساخت و اجرای سقف پارکینگ خودرو ها در مراکز تجاری و ادارات استفاده می شود.

اجرای سقف پارکینگ با ورق آکریلیک

اجرای سقف پارکینگ با ورق های سقف فلزی

ورق های سقف ساخته شده از فلز معمولا شامل روی، آلومینیوم، مس و قلع هستند. می توان آنها را سفارشی داد تا متناسب اندازه سقف مورد نظر و متفاوت از نظر قیمت، دوام، وزن، بازده انرژی، طول عمر و زیبایی ساخته شوند.

این ورق ها در انبوهی از سبک ها، بافت ها و رنگ ها موجود است.ورق های سقف فلزی دارای قابلیت عایق بندی بالایی هستند و می توانند در ساخت حیاط خانه نیز استفاده شوند.

اجرای سقف پارکینگ با ورق های سقف فلزی

اجرای سقف پارکینگ با ورق های پلاستیکی سقف

این ورق ها گزینه مناسبی برای استفاده از سقف پارکینگ ها نیستند و از آنجا که دوام کمتری نسبت به انواع دیگر ورق های سقف دارند، عمدتا برای پوشاندن سازه های موقتی استفاده می شوند. هرچه کیفیت پلاستیک بهتر باشد، قیمت ورق سقف نیز بالاتر خواهد بود و این هزینه کلی نصب ورق های پلاستیکی را افزایش می دهد.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.