اجرای پیشانی ساختمان

طریقه اجرای پیشانی ساختمان و سر درب ساختمان

اجرای پیشانی ساختمان به پوشش نواری بخش بالایی هر ساختمان میگویند. به پیشانی ساختمان نمای کنسول ساختمان نیز گفته میشود. به این دلیل پیشانی ساختمان میگویند که این پوشش در بالاترین نقطه که مانند پیشانی انسان است نصب میشود.

طریقه اجرای پیشانی ساختمان

پیشانی ساختمان به منزله حفاظت از نمای ساختمان و پیشگیری از آسیب رسیدن به نما و رنگ پریدگی نما توسط نور خورشید و فرسایش سنگ های نما ی ساختمان به دلیل بارش باران و برف و در کل رطوبت هوا مورد استفاده قرار میگیرد که زیبایی ساختمان را چندین برابر میکند که بروی درب ها و پنجره های ساختمان و آپارتمان و ویلاها نصب می کنند.

پیشانی ساختمان به منزله حفاظت از نمای ساختمان

پیشانی ساختمان انواع مختلفی دارد که شامل:

 1. پیشانی ورق خم
 2. پیشانی فلت شیت
 3. پیشانی حلبی
 4. پیشانی ذوزنقه
 5. پیشانی پله ای
 6. پیشانی قوسی
 7. پیشانی سیمانی
 8. پیشانی تایل

پیشانی ساختمان به کمک سازه های فلزی به نام داربست نصب میشوند. مرحله نصب و اجرای پیشانی ساختمان بعد از اتمام مرحله نمای ساختمان می‌باشد که اگر بلافاصله بعد از اجرای نمای ساختمان، به اجرای پیشانی ساختمان نیز بپردازند بهتر است چرا که احتیاج به نصب مجدد داربست وهزینه جداگانه ندارد چون اجرای پیشانی ساختمان نیز به داربست نیاز دارد.

یکی دیگر از دلایلی که باید اجرای پیشانی ساختمان بلافاصله بعد از اجرای نمای ساختمان انجام شود ای است که وقتی اجرای نمای ساختمان به بالای ساختمان رسید باید پیشانی ساختمان نصب شود چرا که باعث یکدست شدن ساختمان میشود که این امر باعث زیبایی بیشتر نمای ساختمان میشود.

نوشته های مشابه

پیشانی ساختمان امروزه برروی پیش روی پارکینگ نیز استفاده میشود.نقش پیشانی در سقف های شیبدار متصل کردن دوقسمت بالایی و زیرین سقف به یکدیگر است یعنی جایی که شیب سقف به پایین ترین نقطه رسیده به قسمت زیرین سقف اتصال پیدا کند.

انتخاب جنس و نوع پیشانی کاملا وابسته به بودجه وسلیقه مشتری و نوع نیاز آنها می‌باشد.اگر مصالحی که برای اجرای پیشانی استفاده شده از جنس ورق های فلزی باشد میتوان خم اصلی ورق را به سمت بیرون یا داخل هدایت کرد که به این کار اصطلاحا سینه کفتری میگویند.

پیشانی ساختمان در انواع مختلف

مصالح مورد نیاز پیشانی ساختمان در سالهای پیش از نوع سفال بوده که از معایب آن میتوان به سنگین بودن سفال و اینکه سفال ها کنار یکدیگر به طور کامل چفت نمی‌شوند و میان آنها فاصله ایجاد میشود که زیبایی نمای پیشانی ساختمان را مختل میکند و اینکه سفال سیمانی که در کارخانه ها تولید میشود به دلیل دارا بودن آزبست که سرطان زا است و به دلیل شکننده بودن آن امروزه دیگر مورد استفاده واستقبال مردم قرار نمیگیرد.

امروزه بجای سفال مصالحی که به مراتب سبک ترند و حتی زیبایی و جلوه بیشتری دارند مورد استفاده قرار میگیرند که از این مصالح میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. ورق دکرا
 2. ورق طرح سفال
 3. شینگل
 4. پرچین
 5. بام تایل
 6. طرح سفال ژنوا
 7. طرح سفال پالرمو
 8. آردواز

ورق دکرا: این نوع ورق در کشور نیوزلند تولید میشود.

اجرای پیشانی ساختمان با ورق دکرا

ویژگی های ورق دکرا شامل:

تنوع بسیار این محصول، دارای سنگ ریزه های طبیعی می‌باشد که رنگ و سنگ ریزه ها در این ورق ثابت هستند، کیفیت و فرم خود را طی سالیان طولانی از دست نمیدهند، می‌باشد. برای اجرای ورق سنگ ریزه ای دکرا ابتدا باید شاسی کشی روی پروفیل ها به طور مرتب وبه کمک پیچ هایی که سر مته دارند نصب شود در اینجا کیفیت ویکدست بودن چوب مورد استفاده بسیار مهم است که حتما باید از جنس چوب روس باشد تا هنگام میخ کوبی نشکند وقدرت نگهداری تایل های دکرا، را داشته باشد.

ورق طرح سفال

این نوع ورق الگو گرفته از سفال می‌باشد که از نوع پرمصرف ترین ورق ها ی مورد استفاده در کشور عزیزمان میتوان به ورق طرح سفال اشاره کرد که بر روی پیشانی ساختمان نصب میشود که کیفیت و زیبایی به سزایی را دارا می‌باشد.

شینگل:

به دلیل زیبایی بسیار چشم نواز وخاص این نوع مصالح جذابیت و شیک بودن پیشانی ساختمان را چندین برابر میکند یکی از پر کاربرد ترین نوع مصالح میباشد.

اجرای پیشانی ساختمان با ورق شینگل

این نوع مصالح به خاطر سایه هایی از رنگها درون هم جذابیت و زیبایی منحصر به فردی را به پیشانی ساختمان یا ویلا میدهد. مراحل نصب این محصول بدین شرح است که بعد از تکمیل اسکلت اصلی سقف شیبدار به وسیله پروفیل آهنی یا با ورق های گالوانیزه که از پیش ساخته شده اند چوبهای نراد را به صورت عمودی به این پروفیل ها با پیچ وصل می‌کنند وبعد تخته چوب ها را با میخ های به اندازه ۵ سانتی متری به نراد ها وصل می‌کنند.

در ساختمان یا ویلاهای که با چوب نما کاری شده اند از نراد استفاده نمیشود چون از زیر ساز اصلی اسکلت استفاده میشود.

پرچین:

این نوع مصالح به دلیل کلاسیک بودن و استفاده از رنگ های کوره ای و رنگ های استاتیک در آن زیبایی چندین برابر به ساختمان میدهند از طرفی این نوع مصالح به دلیل اقتصادی بودن ازنوع پرکاربردترین مصالح میباشد.

بام تایل:

این نوع از مصالح که از ورق گالوالیوم وآلوزینک تولید میشوند که همانند دکرا می‌باشند. بام تایل نیز از انواع متریال‌های زیبا ولی و منحصر به فرد میباشد که با نام تجاری رایگان تایل نیز تولید میشوند. این محصول از رنگهای پودری شکل الکترواستاتیک و پلی اورتان توسط دستگاههای تمام اتوماتیک تولید میشوند پس این نوع مصالح به دلیل سبک بودن و مقاوم بودن بیشتر به آسانی به عنوان پیشانی ساختمان اجرا میشوند.

طرح سفال ژنوا:

از ویژگی های مهم این محصول به تنوع رنگی بالا، رنگ کوره ای و ضخامت کم میتوان اشاره کرد.

طرح سفال پالرمو:

این محصول از جنس ورق گالوانیزه ای که دوطرفه آن رنگی است میباشد. یکی از اصلی ترین ویژگی های این محصول مقاومت بالای آن در برابر رطوبت است. به این دلیل نام این محصول را سفال پالرمو نامیده اند چون این نام از شهر پالرموی ایتالیا برگرفته شده که در این شهر به دلیل بارش فراوان سقف تمام ساختمان ها و ویلاهایش شیروانی است.

آردواز :

از دوقسمت فلزی و سیمانی تشکیل شده است که آردواز فلزی نسبت به آردواز سیمانی مقاومت بیشتر، عمر طولانی تر و ماندگاری بیشتری دارد که هرگز نمی‌شکند و شکاف بر نمی‌دارد. آزادوار ها دارای تنوع بسیاری هستند که طرحهای مختلفی را دارا می‌باشند. در گذشته برای ساخت آردواز، از آزبست استفاده شده وچون آزبست باعث تخریب محیط زیست میشود امروزه به هیچ وجه از آزبست استفاده نمی‌کنند.

مراحل اجرای پیشانی ساختمان به این ترتیب است که اول باید قسمت نواری بالای ساختمان را آهن کشی میکنند پدر مرحله بعدی نمای پیشانی و لمبه را نصب میکنند و در مرحله پایانی ورق پیشانی را نصب می‌کنند که با نصب این ورق کار اجرای پیشانی سقف به پایان و نتیجه می‌رسد.

انتخاب طرح وجنس پیشانی بر عهده کار فرما و سلیقه صاحب ساختمان یا ویلا می‌باشد.اجرای پیشانی ساختمان در سقف های شیب دار نیز امکان پذیر است.

به دلیل اینکه پیشانی ساختمان معمولا با عرض بزرگتر و ارتفاع کمتری اجرا میشود پس به کار گیری از محصولی که چینش آجری و طرح های ریزی دارد واجب است چرا که بعد از نصب سقف طرح آجری ورق پیشانی نمایی یکدست را نمایانگر میباشد وخطوط ما بین محصولات در آن دیده نمیشود وهمین امر باعث زیبایی بیشتر نمای ساختمان یا ویلا میشود.

 از دیگر ویژگی های پیشانی ساختمان میتوان به:

 • وصل کردن سازه های چادری به ساختمان
 • پدید آوردن سایبان ورودی ساختمان بدون ستون
 • به کار گرفتن پارچه های کششی با روکش های پی وی سی و پی وی دی اف
 • همخوانی نمای ساختمان با پارچه و رنگ سازه اشاره نمود.

سازه چادری از جنس پارچه های خارجی با الیاف پلی استر و روی پی وی دی اف میباشد که عمر مفید آن از ۲۰ تا ۲۵ سال میباشد. طریقه اجرای این نوع سازه به عنوان پیشانی ساختمان باید به گونه ای باشد که پارچه های آن تحت کشش باشند.

این نوع سازه ها معمولا در ویلا ها اجرا میشوند چرا که یکی از خاص ترین دلیل ساختن ویلا آرامش و راحتی در آن است پس به خاطر اینکه از تابش مستقیم نور خورشید و بارش باران و برف مستقیم بر روی نمای ساختمان جلوگیری کرد از سایبان های پارچه ای استفاده میکنند که این پارچه ها قابل شست و شو می‌باشند.

به طور کلی پیشانی ساختمان به نمای دور تا دور ساختمان یا آپارتمان یا ویلا گفته میشود که به لبه خارجی ساختمان یا آپارتمان و یا ویلاها نصب میشود و جلوه زیبا و شیکی را به نمای ساختمان یا ویلا میدهد و همچنین از ضرر های ناشی از خسارت برف وباران ورطوبت جلوگیری به عمل می آورد.

برای نصب پیشانی حتما داربست لازم است و حتما باید بعد از اتمام نما کاری ساختمان انجام شود که این کارها بر عهده کار فرما میباشد و رنگ نما دمپا در آخرین مرحله وبعد از اتمام کار انجام میشود.

پیشانی را بر روی درب ها و یا حتی پنجره ها ی ساختمان ها یا آپارتمان ها ویا ویلا ها میتوان نصب کرد که در گذشته قسمت بیرونی را از جنس سفال یا آردواز نصب می‌کرده اند ولیکن امروزه جایگزین هایی هم موجود می‌باشد که هم از نظر وزنی سبکتر وهم از نظر زیبایی، زیباتر وشکیل تر می‌باشند.

گالری عکس پیشانی ساختمان

نمونه گالری عکس های پیشانی ساختمان که توسط گروه ویلا سقف طراحی و ساخته شده است.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.