سقف شیب‌ دار

سقف شیب‌دار چیست؟

سقف شیب دار و به طور کلی یک سقف یا پوشش بالای یک ساختمان، برای محافظت در برابر باران، برف، نور خورشید، باد و اوج دما استفاده می‌شود. سقف‌ها در اشکال مختلف شامل سقف مسطح، سقف شیب دار، سقف طاق‌دار، سقف گنبدی یا به‌صورت ترکیبی بنا به دلایل فنی، اقتصادی یا زیبایی‌شناختی ساخته شده‌اند. اولین سقف‌های ساخته شده توسط انسان احتمالاً سقف‌های کاه‌گلی بودند که از کاه، برگ، شاخه یا نی ساخته شده بودند. آنها معمولاً در یک شیب یا گام تنظیم می‌شدند تا بتوانند باران را تخلیه کنند. سقف‌های کاه‌گلی مخروطی نمونه خوبی از این نوع است و هنوز هم در مناطق روستایی آفریقا و جاهای دیگر به طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سرانجام شاخه‌ها و الوارهای ضخیم‌تری برای پوشاندن یک سقف مورداستفاده قرار گرفتند. درحالی‌که خاک رس یا برخی از مواد نسبتاً غیرقابل‌نفوذ دیگر به مجرای موجود در بین آنها استفاده شدند. سقف‌های شیروانی و تخت با این مواد امکان‌پذیر بوده‌اند. با اختراع آجر و سنگ‌تراش خورده برای ساخت، اشکال اساسی سقف گنبد و طاق ظاهر شد. دو نوع سقف اصلی سقف‌های تخت و سقف شیب دار است. سقف تخت از نظر تاریخی به طور گسترده‌ای در خاورمیانه، جنوب غربی آمریکا و هر جای دیگری که آب‌وهوا خشک است و تخلیه آب از پشت‌بام از اهمیت ثانویه برخوردار است، استفاده می‌شده است.

سقف‌های تخت در اروپا و قاره آمریکا

سقف‌های تخت در قرن نوزدهم مورداستفاده گسترده قرار گرفت. زمانی که مواد جدید بام ضد آب و استفاده از فولاد و بتن سازه‌ای آنها را کاربردی‌تر کرد و سقف‌های تخت خیلی زود به متداول‌ترین نوع برای پوشش انبارها، ساختمان‌های اداری و سایر ساختمان‌های تجاری و همچنین بسیاری از سازه‌های مسکونی تبدیل شدند. سقف‌های شیب‌دار انواع مختلفی دارند. ساده‌ترین آن سقفی است که فقط یک شیب دارد. سقفی با دو شیب که “”A یا مثلث را تشکیل می‌دهد، سقف شیروانی یا شیب‌دار نامیده می‌شود. این نوع سقف از اوایل معابد یونان باستان مورداستفاده قرار می‌گرفت و از قرن‌ها پیش جزو اصلی معماری داخلی در شمال اروپا و قاره آمریکا بوده است و هنوز هم یک شکل بسیار معمول سقف است.

سقف‌های شیروانی همچنین می‌توانند برای خانه‌هایی با طرح پیچیده‌تر مورداستفاده قرار گیرند. سقف گمبرل، نوعی سقف شیروانی است که در دو طرف آن دو شیب دارد و شیب بالای آن از پایین کمتر است. سقف مانسارد، سقفی است که از هر طرف دارای دو شیب است و به طور گسترده‌ای در معماری رنسانس و باروک فرانسه مورداستفاده قرار گرفت. هر دو نوع سقف ذکر شده می‌توانند فضای اضافی اتاق زیر شیروانی یا اتاق دیگر را بدون ایجاد یک طبقه کامل اضافی فراهم کنند. آنها همچنین می‌توانند از نظر زیبایی‌شناختی جذاب باشند، اما نه به اندازه سقف شیب دار.

طاق‌ها و سقف‌ها
انواع طاق‌ها و سقف‌های به‌کاررفته در معماری سازه

طاق‌ها و سقف‌ها

برخی از طاق‌ها موازی هستند که برای تشکیل سقف استفاده می‌شود و معمول‌ترین شکل آن طاق استوانه‌ای یا بشکه‌ای است. طاق‌ها در معماری گوتیک بیشترین برجستگی خود را به دست آوردند. گنبد یک ساختار نیم کره‌ای است که می‌تواند به‌عنوان یک سقف عمل کند. گنبدها برخی از مجلل‌ترین ساختمان‌های روم باستان، اسلامی و معماری غربی بعد از قرون وسطا را پشت سر گذاشته‌اند. طاق‌ها و گنبدها به چارچوب پشتیبانی مستقیمی در زیر طاق نیازی ندارند، زیرا بر اساس اصل قوس ساخته شده‌اند. اما سقف‌های تخت و شیروانی غالباً به پشتیبانی داخلی مانند خرپا یا مهاربندهای دیگر احتیاج دارند.

خرپا عضوی ساختاری است که از یک سری مثلث تشکیل شده در یک صفحه واحد تشکیل شده است. گاهی اوقات در سیستم‌های بسیار پیچیده سقف شیب دار، فولاد و بتن جایگزین چنین سیستم‌های پشتیبانی چوبی سنگین شده‌اند و علاوه بر این، چنین مصالحی امکان توسعه فرم‌های جدید و چشمگیر سقف را فراهم کرده است. سقف‌های پوسته نازک با استفاده از بتن مسلح شده با میله‌های فولادی می‌توانند گنبد و طاق‌های بشکه‌ای تولید کنند که تنها سه اینچ ضخامت دارند و درعین‌حال فضاهای بسیار وسیعی را در برمی‌گیرند و نمای داخلی بدون مانع را برای استادیوم‌ها و آمفی‌تئاترها فراهم می‌کنند.

نوشته های مشابه

گنبد ژئودزیک یک نوعی ساختار مدرن از شکل گنبد است. پوشش خارجی سقف شیب دار باید از نفوذ باران یا بارندگی دیگر به ساختمان جلوگیری کند. دو پوشش اصلی سقف وجود دارد. یک گروه شامل یک غشا یا لایه ضد آب است که به‌عنوان مایع استفاده می‌شود و پس از خشک شدن با نفوذناپذیری مطلق، آب را دفع می‌کند. قیرهایی که برای پوشش کف نمد استفاده می‌شود، نمونه بارز این نوع است. گروه دیگر متشکل از تکه‌هایی از ماده ضد آب است که به‌گونه‌ای چیده شده‌اند که از عبور مستقیم آب از محل اتصال بین این قطعات جلوگیری می‌کنند.

این گروه شامل شینگل ها از مواد مختلف، کاشی‌های ساخته شده از خاک رس یا تخته‌سنگ پخته شده و ورق‌های فولادی، آلومینیوم، سرب، مس یا روی موج‌دار است. سقف‌های تخت به طور معمول با نمد سقف و قیر پوشیده می‌شوند درحالی‌که سقف‌های شیب‌دار به طور کلی با شینگل یا ورق فلز پوشانده می‌شوند.

سبک در سقف‌های شیب‌دار
سقف‌های شیب‌دار با هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند.

سبک در سقف‌های شیب‌دار

سقف‌های شیب‌دار با هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند، از شیب‌های دوطرفه ساده تا اشکال پیچیده‌تر. برخی از مواد مانند تخته‌سنگ طبیعی می‌توانند در طیف وسیعی از اشکال و اندازه‌ها تولید شوند و به‌گونه‌ای بی‌عیب‌ونقص با هر شیب یا طرحی سازگار شوند. این انتخاب از متداول‌ترین انواع سقف را از دست ندهید. عایق حرارتی ساختمان‌های دارای سقف شیب‌دار تقریباً (10-15٪) مناسب‌تر از ساختمان‌های دارای سقف مسطح هستند. سقف‌های شیب‌دار ساخته می‌شوند تا بتوانند تهویه طبیعی بین لایه خارجی و ساختمان و انرژی را حفظ کنند. سقف‌های شیب‌ دار محافظت در برابر خطرات محیطی از جمله مقاومت در برابر برف، یخ، آب و باد ساخته شده‌اند.

برخی از کاشی‌های بام مانند تخته‌سنگ طبیعی بسیار مقاوم، ضد آب و مقاوم در برابر آتش هستند. فضای اضافی مقرون‌به‌صرفه این نوع سقف امکان ایجاد اتاق‌های اضافی یا فضای ذخیره‌سازی در زیر آنها را فراهم می‌کند، بدون اینکه نیازی به افزودن کف اضافی (و هزینه‌بر) به کل ساختمان باشد. سقف‌های تخت برای جلوگیری از نشت نیاز به نگهداری مداوم سیستم‌های زه‌کشی خود دارند. درحالی‌که سقف‌های شیب‌دار به طور کلی گران‌ترند اما تعمیرات ارزان‌تر و کم تکرارتر این امر را جبران می‌کند، به‌ویژه در مورد سقفی که با تخته‌سنگ طبیعی با کیفیت بالا پوشانده شده است و طول عمر آن بیش از 100 سال است و نیازی به هیچ نوع نگهداری ندارد. این نوع سقف استفاده مجدد از آب باران را نسبت به سقف‌های مسطح آسان می‌کند.

برخی از کاشی‌های سقف شیب دار مانند تخته‌سنگ طبیعی که بدون استفاده از محصولات شیمیایی تولید می‌شوند، هیچ تأثیری بر کیفیت آب ندارند. اگر ویژگی‌های فنی و زیبایی سقف‌های شیب‌دار را به تخته‌سنگ طبیعی اضافه کنیم، نتیجه آن یک خط دفاعی بادوام و پایدار بی‌نظیر برای هر ساختمان است. سقف‌های شیروانی که به‌عنوان سقف شیب‌دار یا قله‌ای نیز شناخته می‌شوند، از محبوب‌ترین سقف‌های ایالات متحده هستند. آنها از طریق شکل مثلثی به‌راحتی شناخته می‌شوند.

از مزایای سقف شیروانی شیب‌دار می‌توان گفت که این نوع سقف‌ها به‌راحتی آب و برف را می‌ریزند و فضای بیشتری برای سقف‌های زیر شیروانی یا طاقی فراهم کرده و امکان تهویه بیشتر را به وجود می‌آورد. طراحی ذاتی آنها دارای ساختی ساده است و آنها را آسان‌تر و ارزان‌تر از طرح‌های پیچیده می‌کند.

از معایب سقف شیب دار شیروانی این است که می‌توانند در مناطق بادی و طوفانی مشکل‌ساز شوند. اگر قاب‌ها به‌درستی با تکیه‌گاه‌های مناسب ساخته نشوند، سقف می‌تواند فروریزد. وزش باد شدید همچنین می‌تواند باعث جداشدن مواد از سقف‌های شیروانی شود. اگر باد بیش از حد وجود داشته باشد، وزش باد می‌تواند باعث ایجاد یک برآمدگی در زیر شده و باعث جداشدن سقف از دیوارها شود.

انواع سقف شیب‌ دار
سقف‌ها به دو شکل دسته‌بندی می‌شوند: سقف تخت یا سقف شیب‌دار.

انواع سقف شیب‌دار

سقف‌ها را می‌توان به دو شکل دسته‌بندی کرد: سقف تخت یا سقف شیب دار؛ سقف‌های تخت بیشتر در ساختمان‌های تجاری دیده می‌شود، درحالی‌که سقف شیب دار بیشتر در املاک مسکونی دیده می‌شوند. سقف‌های شیب‌دار بسته به نیاز خانه می‌توانند اشکال و سبک‌های مختلفی داشته باشند. گام یا شیب یک سقف از نظر ریاضی به‌صورت (4/12، 4:12)، (4 در 12 یا 4 بیش از 12) نوشته می‌شود که در آن 4 افزایش است و 12 نیز اجرا است. سطح طبیعی سقف جایی بین (12/4) تا (9/12) است. هر چیزی که زیر 4 باشد شیب کم در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که هر چیزی بیش از 9 سال شیب‌دار است.

هر سقف گام کمتر از (2/12) یک سقف مسطح است؛ بنابراین چه زمینی را باید برای سقف خود انتخاب کنید؟ معماری شما بهترین منبع در تعیین سطح سقف شما خواهد بود. آنها در بسیاری از جزئیات از جمله مواد استفاده شده در ساخت خانه فاکتور دارند. آنها همچنین آب‌وهوای شما را در نظر می‌گیرند. سقفی که در آب‌وهوای سرد بسیار مسطح باشد، اجازه نمی‌دهد که برف ازروی آن بلغزد و احتمالاً باعث ریزش سقف به دلیل سنگینی برف می‌شود. اگر شیب سقف بیش از حد تند باشد، می‌تواند به‌سرعت باعث ریزش برف از طرفین شود. یک معمار باتجربه قادر خواهد بود تا مشخص کند که برای طراحی خانه و همچنین کارایی آن چه ارتفاعی مناسب است.

باور کنید یا نکنید سقف‌های شیب‌ دار انواع مختلفی دارند که هرکدام موافقان و مخالفان خاص خود را دارند. ما در اینجا به محبوب‌ترین انواع آن خواهیم پرداخت.

 • سقف‌های شیروانی

محبوب‌ترین سقف شیب دار؛ سقف شیروانی است که دارای دو مستطیل به همان اندازه است که در لبه به هم متصل می‌شوند و شیب را ایجاد می‌کنند. نتیجه یک سقف دلپذیر و متعادل است که در انواع مختلفی از متریال وجود دارد. بزرگ‌ترین مزیت سقف شیب دار شیروانی این است که یک طراحی ساده است و ساخت آن را آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند. شیب زیاد آنها باعث می‌شود آب و برف به‌راحتی ریخته شود و فضای ایجاد شده برای سقف زیر شیروانی یا طاق‌نما در داخل خانه‌ایجاد شود. گزینه شیب تند این است که بیشتر در معرض باد است و ایده‌آل نیست.

 • پشت‌بام Gambrel

منشأ هلندی سقف گامبرل، امکان ایجاد مجدد شیب مختلف را برای یک خانه فراهم می‌کند. درحالی‌که دارای دو صفحه سقف دوقلو مانند سقف شیروانی است، اما ایجاد یک زاویه شیب بالایی گسترده و یک زاویه شیب تیزتر در پایین نیست. تأثیر این مورد آن است که سطوح دوم خانه درحالی‌که ظاهر سقف شیب‌دار دارند، فاصله بیشتری دارند. سقف گامبرل اغلب در خانه‌های بزرگ‌تر دیده می‌شود و قاب آنها آسان است و دارای زه‌کشی عالی است. بزرگ‌ترین عامل سقف گمبرل، تقاضای مکرر آن برای نگهداری است.

 • سقف مانسرد

سقف گامبرل مشابه سقف مانسارد است، اما با چهار طرف شیب‌دار از هر طرف شیب دارد. شیب‌دارترین زاویه در شیب پایین و زاویه بازتر در بالا وجود دارد. طرح‌های سقف مانسارد به طور خودکار فضای اتاق زیر شیروانی را در منزل شما ایجاد می‌کند که می‌تواند به‌راحتی به اتاق‌خواب اضافی یا مناطق زیر شیروانی تبدیل شود. ساخت این سقف‌های شیب‌دار از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند و در نتیجه هزینه‌های بیشتری ایجاد می‌کنند.

 • بام هرمی

سقف چهارضلعی دیگر، سقف هرمی است. همان‌طور که از نام آن پیداست، شکل هرمی را تشکیل می‌دهد. سقف هرمی برای سازه‌های کوچک‌تر بهترین است و در معماری معاصر محبوبیت بیشتری دارد. یکی از طرفداران اصلی سقف هرمی این است که خانه با مصرف انرژی بیشتری تولید می‌شود، زیرا سقف از هر طرف متلاشی می‌شود و در ماه‌های گرم‌تر هوا سایه‌ایجاد می‌کند. سقف هرمی از نوع سقف شیب دار گران‌تر است، زیرا شکل آن باعث مساحت بیشتر از سایرین می‌شود اما فضای کمتری برای اتاق زیر شیروانی و ذخیره‌سازی دارد. انواع سقف شیب دار؛ می‌توانند فاکتورها و گزینه‌های مختلفی برای انتخاب داشته باشند. هنگام تصمیم‌گیری در مورد مناسب‌ترین نوع سقف شیب دار خانه، حتماً با معمار واجد شرایط مشورت کنید.

 • سقف V شکل

سقف‌های  V شکل تشکیل شده از دو ضلع است که در اثر اتصال آن‌ها به هم در بخش میانی و در محل تلاقی دو ضلع سقف، یک زاویه بازساخته شده‌اند. این مدل سقف بیشتر در مناطق گرمسیری کاربرد داشته و خانه‌های امروزی مدرن از آن استفاده می‌کنند.

پوشش‌های سقف‌های شیب‌ دار
انواع مختلف مصالح پوشش سقف کاشی و سرامیک سقف، تخته‌سنگ و نی است.

پوشش‌های سقف‌های شیب‌دار

در صورت استفاده از سقف شیب دار می‌توانید انواع مختلفی از پوشش سقف را انتخاب کنید. بیشترین مصالح مورداستفاده کاشی و سرامیک سقف، تخته‌سنگ و نی است.

 • تخته‌سنگ‌ها

نصب صفحات روی سقف شیب‌دار در مقایسه با کاشی‌های سقف به تخصص بیشتری نیاز دارد. مزیت تخته‌سنگ‌ها مناسب بودن آنها برای ایجاد بسیاری از اشکال سقف است. علاوه بر این، آنها می‌توانند به‌راحتی در نمای خانه ادغام شوند. نصب سقف با تخته‌سنگ ممکن است هزینه‌های نصب را بالا ببرد، به‌ویژه هنگامی‌که از تخته‌سنگ‌های طبیعی استفاده می‌کنید.

 • کاشی‌های سفالی

زیبایی کاشی‌های سفالی طبیعی در روشی است که آنها رنگ طبیعی مواد رس را قبل از رسیدن به سایه‌ای تیره و غنی‌تر حفظ می‌کنند. میزان وقوع آن و سرعت انجام هرگونه تغییر به دو عامل بستگی دارد. اولین مورد طبیعت کاشی است و دوم محیطی است که در آن پرداخته می‌شود. کاشی‌های ساخته شده از ماشین بسیار متراکم و بادوام هستند. جمع‌شدن مواد اضافی به‌کندی به دست می‌آید و ظاهر کاشی به‌آرامی تغییر می‌کند. رنگ کاشی تحت هیچ شرایطی محو نمی‌شود و تغییر کندی که رخ می‌دهد، تیره شدن رنگ به طور مداوم خواهد بود. با توجه به ماهیت فرایند تولید کاشی سفالی، انتظار می‌رود تغییرات رنگی جزئی وجود داشته باشد و در واقع در بسیاری از موارد ظاهر سقف شیب دار تمام شده را بهبود می‌بخشد.

 • کاشی‌های بتنی

اکثر کاشی‌های سقفی بتونی تولید شده در سراسر جهان رنگی هستند تا ظاهر مناسبی به آنها بدهند و برخلاف کاشی‌های سفالی، این رنگ سرانجام با گذشت زمان کم‌رنگ می‌شود. با این حال تولیدکنندگان می‌توانند تدابیری را اتخاذ کنند که رنگ کاشی‌های بتونی آنها دیرتر از بین برود، از جمله افزودن رنگ در سراسر بدنه کاشی و همچنین سطح آن و سپس افزودن یک پوشش اکریلیک. این تصفیه کاشی‌های بتنی دارای مزایای زیادی از جمله افزایش شدت رنگ کاشی، طولانی شدن عمر سطح کاشی رنگی و محافظت از آن در برابر فرسایش آب باران است. با افزودن رنگ به این محصولات تولیدکنندگان می‌توانند از سازگاری رنگ بین دسته‌های کاشی و اتصالات محصول اطمینان حاصل کنند.

 • سقف‌های کاهگلی

امروزه از سقف نی مخصوصاً در سقف‌های شیب‌دار خانه‌های روستایی استفاده می‌شود. کاربرد نی یک کار تخصصی است که باید به افراد حرفه‌ای سپرده شود. نی یکی از ارزان‌ترین مواد بام نیست. در کنار آن، سقف کاه‌گلی نسبت به سایر سقف‌ها به نگهداری بیشتری نیاز دارد. در صورت تهیه سقف‌های شیب‌ دار، خرپاهای سقفی ضروری می‌شوند. در مکان‌هایی با باران شدید یا بارش شدید برف، سقف‌های شیب‌دار لازم است که باید توسط خرپاهای سقف پشتیبانی شوند. انبارهای کارگاه‌ها، ساختمان‌های صنعتی و غیره نیز به سقف‌های شیب‌دار و ازاین‌رو خرپاهای سقفی نیاز دارند.

برای بسیاری از ساختمان‌های یک طبقه سقف‌های شیب‌دار روی خرپاها معمول است. هنگامی‌که قرار است سقفی برای ساختمانی تهیه شود که دارای تکیه‌گاه داخلی نیست و دیوارهای خارجی بیش از 12 متر از یکدیگر فاصله دارند، یک خرپای سقف ترتیب مناسبی برای حمایت از سقف خواهد بود. بیشترین ردیف بالایی از اعضایی که از طریق یک رأس از یک تکیه به‌طرف دیگر امتداد دارند، آکورد بالایی نامیده می‌شود. جایی که آکورد پایین از پایین‌ترین رده اعضای تشکیل شده است که از یک تکیه به‌طرف دیگر گسترش می‌یابد.

در خرپاها که به‌راحتی در انتها پشتیبانی می‌شوند، اعضای موجود در آکورد بالا تحت‌فشار قرار می‌گیرند و اعضای آکورد پایین تحت تنش قرار می‌گیرند. اما در خرپاهای کنسولی اعضای وتر بالا در حالت کشش و اعضای وتر پایین در فشار قرار می‌گیرند. معمولاً در خرپاهای ساده پشتیبانی شده، برای بارگیری‌های عادی، اعضای وتر بالا و پایین در نزدیکی پشتیبانی، نیروهای بیشتری را حمل می‌کنند.

فاصله از خرپاها

فاصله خرپاها با فاصله ستون‌ها تعیین می‌شود. فاصله خرپاها ممکن است به‌گونه‌ای باشد که هزینه سقف سازی را به حداقل برساند. فاصله خرپاها ممکن است در حدود 1/3 تا 1/5 دهانه باشد. در مواردی که بارهای برفی و بارهای سوار شده عملاً وجود ندارند، می‌توان فاصله بیشتری ایجاد کرد.

مهاربندی‌های جانبی

نیروهای باد موازی بر روی پشته‌ای که بر روی انتهای شیروانی تأثیر می‌گذارد ممکن است جابه‌جایی و تغییر شکل خرپاهای سقف را ایجاد کند، مگر اینکه در هر انتها یک دیوار سنگ‌تراشی ضخیم شیروانی ایجاد شود. در صورت عدم تأمین چنین دیوارهای شیروانی انتهایی، تهیه مهاربندی‌های جانبی متصل به دو خرپای آخر ضروری است. این مهاربندی‌ها از دو سیستم اتصال‌دهنده تشکیل شده است. یک سیستم اتصال‌دهنده اتصالات آکورد پایین دو خرپای آخر است. سیستم دوم اتصالات آکورد بالایی دو خرپای آخر را به هم متصل می‌کند.

وزن Purlins

 اندازه purlins به ماهیت پوشش سقف شیب دار پشتیبانی شده، باد و سایر بارها و فاصله خرپاها بستگی دارد.

 وزن خرپاها

 با فرض اینکه پوشش سقف دارای ورق راه‌راه است و خرپاها 4 متر فاصله دارند و خرپاها با افزایش یک‌چهارم تا یک‌پنجم دهانه فراهم می‌شوند، وزن خرپا در N مترمربع طرح بیان می‌شود و منطقه ممکن است گرفته شود.

وزن مهار باد

 این ممکن است 12 تا 13 N مترمربع مساحت طرح فرض شود.

بارهای زنده در سقف

 برای سقف شیب‌دار یا مسطح با شیب تند و شامل 10 درجه. بار واقعی ناشی از برف به شکل سقف و ظرفیت آن برای نگه‌داشتن برف بستگی خواهد داشت و هر مورد با توجه به شرایط خاص خود ساخته می‌شود. در صورت عدم وجود اطلاعات خاص، ممکن است بارگذاری ناشی از جمع‌شدن برف 2.5 N / m2 در هر میلی‌متر از عمق برف فرض شود. احتمال بار کلی یا جزئی برف باید در نظر گرفته شود. یعنی یک نیمه از سقف کاملاً با بار برفی طرح بارگیری شده و نیمه دیگر با نصف بار برف طرح بارگیری شود. در سهولت سقف‌هایی که شیب آنها بیش از 50 درجه است، ممکن است از بار برف صرف‌نظر شود.

بار باد

باد به معنای هوا در حرکت نسبت به سطح زمین است. چرخش زمین و تغییرات تابش زمینی باعث وزش باد می‌شود. همرفت به سمت بالا و پایین به دلیل اثرات تابش است. به طور کلی باد با سرعت زیاد به‌صورت افقی می‌وزد. بادسنج‌ها کمک‌های مورداستفاده برای تخمین سرعت باد هستند. اینها در رصدخانه‌های هواشناسی در ارتفاع 10 متر تا 30 متر بالاتر از سطح زمین نصب می‌شوند. از بادهای با سرعت بیش از 80 کیلومتر در ساعت بادهای بسیار شدید یاد می‌شود و معمولاً با طوفان‌های طوفانی، طوفان‌های گرد و غبار، رعدوبرق در ارتباط هستند.

سرعت باد مشاهده شده در هر مکان در دامنه زیادی متفاوت است. اینکه فشار باد زیاد بر ساختمان چگونه تأثیر می‌گذارد، بستگی به وجود مجاورت جریان هوا، موقعیت جغرافیایی ساختمان و ویژگی‌های ساختمان دارد. ما با در نظر گرفتن عملکرد ترکیبی فشارهای بیرونی و همچنین داخلی که بر آن وارد می‌شوند، تأثیر باد بر روی سازه را تعیین می‌کنیم. ما همیشه فرض می‌کنیم که بارهای باد به‌صورت سطحی که روی آن عمل می‌کند، عملکردشان طبیعی است.

سقف فلزی
مزایای سقف فلزی طول عمر، زیبایی و دوام بالا است.

سقف فلزی

احتمالاً از قبل آگاه بوده‌اید که سقف فلزی می‌تواند مزایای زیادی از جمله طول عمر، دوام و ریختن آب را به همراه داشته باشد. نیازی به ذکر ویژگی‌های زیبایی محصولات سقف فلزی نیست. هنگام تعیین سیستم سقف فلزی انتخاب صفحه صحیح یک عامل کلیدی است و شیب سقف در تعیین این انتخاب بسیار مهم است. بیایید نگاهی به برخی از موارد اصلی بیندازیم. هنگام انتخاب یک صفحه سقف فلزی با توجه به شیب سقف از جمله کد ساختمان، حداقل نیازهای شیب و برنامه‌های معمول داشته باشید.

 • کد ساختمان

کدهای ساختمان شاید مهم‌ترین نیروی محرکه انتخاب شیب سقف شیب دار باشد. انواع مختلف سقف‌ها مشخصات متمایزی برای نصب دارند. طبق کد بین‌المللی ساختمان 2012 (شیب عرشه 1507.4.2)، حداقل دامنه‌های پانل‌های سقف باید مطابق موارد زیر باشد:

حداقل شیب سقف‌های فلزی درزدار بدون لحیم و بدون درزگیر دامان اعمال شده باید سه واحد عمودی در 12 واحد افقی (شیب 25 درصد) باشد. حداقل شیب سقف‌های فلزی درزدار غیر لحیم شده با درزگیر دامان اعمال شده باید باشد. نیم واحد عمودی در 12 واحد افقی (شیب 4 درصد). درزگیرها باید مطابق با دستورالعمل نصب سازنده مصوب اعمال شوند. حداقل شیب درز ایستاده سیستم‌های سقف باید یک‌چهارم واحد عمودی در 12 واحد افقی (شیب 2 درصد) باشد.

حداقل الزامات شیب بسته به مشخصات سقف شیب دار، حداقل نیازهای شیب سقف برای هر صفحه‌ای که وجود دارد که باید موردتوجه قرار گیرد. پروفیل به شکلی گفته می‌شود که ورق‌های فلزی هنگام خم شدن برای تشکیل صفحات ایجاد می‌کنند. شیب سقف فلزی با نسبتی بیان می‌شود که گام سقف را نشان می‌دهد که افزایش عمودی سقف (در اینچ) را برای هر 12 اینچ سقف به‌صورت افقی نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، تقسیم صعود عمودی و دهانه افقی آن است. متداول‌ترین شیب‌ها عبارت‌اند از:

(3:12)، (1/2: 12) و (1/4: 12). هنگام مشاهده صفحه سقف فلزی، باید اطمینان حاصل کنید که صفحه فلزی که انتخاب کرده‌اید برای برنامه شما مناسب است، با سازنده مشورت کنید.

 • برنامه تجاری

سقف شیب دار با شیب کم، سقفی است که شیب آن از 3:12 کمتر باشد. سقف شیب کم چندین مزیت دارد. آنها هندسه ساده‌تری دارند که اغلب ساخت آن بسیار ارزان‌تر است و سقف‌های کم شیب به مواد کمتری نسبت به شیب تند احتیاج دارند که باعث کاهش هزینه‌های مواد می‌شوند. سقف‌های تجاری معمولاً دارای شیب کم (کمتر از شیب 3:12) و بزرگ‌تر از سقف‌های مسکونی هستند. این امر به دلیل ساخت آسان سقف‌های روی شیب کم بر روی سازه‌های بزرگ است.

 • برنامه مسکونی

سقف شیب دار شیب تند، سقفی است که شیب آن از (3:12) بیشتر باشد. شیب‌های تندتر برای مناطقی که بار برفی بیشتری دارند ایده‌آل است و همچنین از امکان جمع‌شدن آب روی سقف جلوگیری می‌کند. وقتی صحبت از ساخت‌وساز مسکونی می‌شود، سقف شما بخشی قابل‌مشاهده از سازه است. انتخاب سقف فلزی برای ساخت‌وسازهای مسکونی شامل انتخاب پروفیل تابلویی است که از نظر زیبایی پسندیده باشد. صرف‌نظر از اینکه پانل‌های فلزی را برای یک سازه تجاری یا مسکونی انتخاب می‌کنید، شیب مهم است. پیروی از استانداردهای رایج انجام تحقیقات خود و توجه به دستورالعمل‌های سازنده در مورد حداقل شیب، اطمینان حاصل می‌کنید که از مزیت انتخاب صفحه فلزی خود بهره‌مند می‌شوید.

وقتی می‌خواهید سقف فلزی درز ایستاده‌ای روی ملک خود نصب کنید، موارد مختلفی در مورد طراحی وجود دارد که باید به‌خاطر بسپارید. یکی از مهم‌ترین عوامل ساختمان، خانه که در انتخاب محصول شما تأثیرگذار است، شیب سقف است. ممکن است از خود بپرسید که چگونه شیب می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند اما مهم است. چرا انتخاب نمایه مناسب بر اساس شیب تفاوتی ایجاد می‌کند؟

همان‌طور که احتمالاً حدس زده‌اید، سیستم‌های شیب پایین به‌سرعت سقف شیب‌دار آب نمی‌ریزند. این بدان معناست که سقف‌های با شیب کم به دلیل پشتیبان‌گیری آب یا ریختن سریع از سیستم سقف به‌ویژه در طوفان باران در معرض نشت بیشتری هستند. نشت مشکل شماره یک سقف فلزی است که می‌تواند خسارت قابل‌توجهی به همراه داشته باشد و منجر به هزینه‌های بالای تعمیر شود. به همین دلیل انتخاب نمایه‌ای که درز در آن شرایط سختی هوا در سیستم شیب پایین را فراهم کند، بسیار مهم است.

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سقف‌های شیب دار با شیب کم، زیرسازی مصنوعی محافظ خود در دمای بالای یخ و است. این امر به‌ویژه هنگامی‌که با استفاده از زیرسازی کاغذ نمدی، مصنوعی یا آسفالت در یک سیستم با شیب کم مقایسه می‌شود بسیار درست است. زیرسازی مصنوعی سپر یخ و آب که خود چسبیده است اطمینان می‌دهد که اگر آب به طریقی از پانل‌های سقف شیب دار عبور کند، به داخل ماده نشت نمی‌کند.

بهترین نمایه‌ها برای ساختمان‌های کم شیب
بهترین پروفیل‌ها برای پروژه‌هایی با شیب کم، سیستم‌های سقف فلزی با قفل مکانیکی است.

بهترین نمایه‌ها برای ساختمان‌های کم شیب

بهترین پروفیل‌ها برای استفاده در پروژه‌های با شیب کم، سیستم‌های سقف فلزی با قفل مکانیکی خواهند بود. پانل‌های درزدار مکانیکی با لبه‌های خاصی که با یکدیگر دارند، شکل می‌گیرند. وقتی دو پانل درگیر شدند، از یک درز دستی یا مکانیکی برای خم شدن لبه‌ها و قفل شدن پانل‌ها به هم استفاده می‌شود. دو نسخه مختلف از درزهای مکانیکی وجود دارد: تک قفل (یک برابر، درز 90 درجه) دو قفل (دوبرابر، درز 180 درجه) برای سیستم‌های کم شیب، پروفیل‌های مکانیکی درزدار با دو قفل بیشترین محافظت و تنگی هوا را برای شما ایجاد می‌کنند. به‌علاوه شانس کم درز برای پانل‌ها وجود دارد که در شرایط کم شیب و در مکان‌هایی که انجماد و ذوب شدن (و در نتیجه انبساط و انقباض) اتفاق می‌افتد مهم است.

به‌عنوان‌مثال پروفیل‌های قفل محکم به دلیل حرکت حرارتی برف‌ویخ ساخته شده، مستعد از بین بردن سیستم هستند. با کمال تعجب، بسیاری از تصمیمات به زیبایی‌شناسی برمی‌گردد. اگر سقف فلزی می‌خواهید و سقفی با شیب کم است، باید از مشخصات قفل مکانیکی استفاده کنید. به‌خاطر داشته باشید که چون یک سیستم قفل شده مکانیکی به درزگیری نیاز دارد و ممکن است به‌اندازه یک پروفایل قفل محکم تمیز به نظر نرسد. با این حال مشخصات مکانیکی عملکرد بهتری خواهد داشت که از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اگر سقفی با شیب‌های کم‌وزیاد با چندین شیب‌دارید، می‌توانید از دو پروفیل سیستم مختلف استفاده کنید. برای مرجع، یک سقف کاملاً درزدار و مکانیکی در قیمت بالاتری قرار دارد، زیرا این یک فرایند نصب پرفشار است. نکته نهایی این است که شما می‌خواهید یک پروفیل سقف فلزی درز ایستاده نصب کنید که بیشترین محافظت را برای پروژه کم شیب شما ایجاد کند. به همین دلیل بهترین شرط شما استفاده از برخی از تغییرات سیستم سقف فلزی درزدار مکانیکی به‌ویژه از نمایه دو قفل است.

سقف بتنی در سقف شیب‌ دار
نکاتی در مورد استفاده از سقف بتنی در سقف شیب‌دار

سقف بتنی در سقف شیب‌دار

سقف بتونی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد. یک تخته‌سنگ بتونی که در بالای خانه شما قرار دارد و مشخصات دقیق متفاوت است، اما ضخامت اکثر سقف‌های بتونی چندین اینچ است. برای نصب چنین سقفی، ابتدا چارچوبی برای سقف موردنظر ایجاد می‌کنند. این قاب‌ها می‌توانند فرم‌های بتونی قابل جابه‌جایی باشند یا فرم‌های بتونی عایق در جای خود باشند که به‌سادگی بخشی از سقف تمام شده می‌شوند. سپس یک مخلوط بتن ریخته می‌شود و از طریق چارچوب پخش می‌شود و با میله‌های فولادی تقویت می‌شود که به‌عنوان نوعی اسکلت برای بتن پخته شده عمل می‌کند.

درحالی‌که سقف‌های تخت به‌راحتی از بتن ایجاد می‌شوند، سقف‌های شیب‌دار پیچیده نیز امکان‌پذیر است. این گزینه‌ها به سقف‌های بتنی اجازه می‌دهد تا تقریباً با هر سبک مسکن دلخواه متناسب باشند، اگرچه سقف‌های شیب‌دار به مهندسی و طراحی بیشتری نیاز دارند. پیمانکاران می‌توانند سقف را با هر نوع پوشش، کاشی یا شینگل بپوشانند تا به جلوه دلخواه آن کمک کند. البته سقف بتونی نسبت به سقف چوبی معمولی نیاز به حمایت بیشتری دارد. تیرهای ساپورت داخلی می‌تواند کمک کند اما ساخت‌وسازها وقتی دیوارهای بتونی، کف و سقف یک پوسته جامد را تشکیل می‌دهند بهترین عملکرد را دارد. به همین دلیل افزودن سقف بتونی به خانه‌ای با قاب چوبی نیاز به تنظیمات ساختاری زیادی دارد.

اگر سقف بتونی به‌درستی پشتیبانی نشود می‌تواند سقوط کند، به‌خصوص اگر تحت فشارهای اضافی مانند زمین‌لرزه و برف قرار گیرد. یک سازه بتونی جامد کمتر تحت تنش حرکت می‌کند و طبق گزارشات می‌تواند در برابر بادهای طوفان دسته 5 با سرعت بیش از 155 مایل در ساعت (249 کیلومتر در ساعت) مقاومت کند. سقف بتونی همچنین خطر آسیب ناشی از آتش‌سوزی، موریانه‌ها، قارچ‌ها و آسیب‌های ناشی از آب را کاهش می‌دهد. درحالی‌که ممکن است سیل یک خانه چوبی را تغییر شکل داده یا شناور کند، یک خانه بتونی کاملاً مقاوم خواهد بود. اگر از این بدتر شود، این ساختار به‌مراتب قابل نجات تر است. در بسیاری از مناطق ساخت سقف شیب دار بتونی همچنین به سازه‌ها این امکان را می‌دهد تا برخی از قوانین ساختمان را دور بزنند و همچنین می‌توانند حق بیمه را کاهش دهند.

سقف شیب تند به‌عنوان استفاده از یک پوشش سقف ریزش دهنده آب بر روی سطح با شیب بیش از 14 درجه طبقه‌بندی می‌شود. این پوشش نیازی به ضد آب بودن ندارد، زیرا آب درست از بین می‌رود، اما به‌احتمال زیاد از سطح زمین قابل‌مشاهده خواهد بود و بنابراین نیاز به تعریف زیبایی ساختمان دارد. در ادامه چند طبقه‌بندی کلی از مواد سقف شیب دار را به شما معرفی خواهیم کرد تا در بحث گزینه‌های خود با پیمانکار خود به شما کمک کنیم. اما قبل از اینکه وارد پوشش‌های سقف شویم، باید در مورد زیرسازی بحث کنیم.

ورق‌های زیرانداز برای زیرسازی سقف شیب‌ دار
سقف شیب تند نیاز به زیرسازی قبل از نصب پوشش اولیه سقف دارد.

ورق‌های زیرانداز برای زیرسازی سقف شیب‌دار

سقف شیب تند نیاز به استفاده از زیرسازی دارد که قبل از نصب پوشش اولیه روی سطح سقف اعمال می‌شود. این ماده از سقف شیب دار محافظت بیشتری می‌کند. اما مستقیماً در معرض عناصر قرار نمی‌گیرد. آنها به طور کلی از نمدهای آلی، حصیرهای الیاف شیشه، کامپوزیت‌ها یا ورق‌های قیر اصلاح شده تشکیل شده‌اند. آنها همچنین به‌صورت مکانیکی (متداول‌ترین) یا خود چسبیده (معمولاً برای استفاده در حفاظت از سد یخ) به سقف بسته می‌شوند.

 • کاشی سفالی و بتونی

کاشی‌های سقفی دو نوع اصلی دارند: خاک رس و بتن. کاشی‌های سفالی با پخت خاک رس قالب تولید می‌شود. تراکم کاشی با توجه به مدت‌زمان و دمای گرم‌شدن خاک تعیین می‌شود. کاشی‌های بتونی ساخته شده از سیمان، شن و آب مخلوط شده هستند و تحت‌فشار زیاد قالب می‌شوند. کاشی‌ها در پروفایل‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های متنوعی موجود هستند و می‌توان از بافت‌ها استفاده کرد.

 • شینگل از سیمان الیاف

همان‌طور که از نام آن مشخص است، شینگل های فیبر – سیمان از سیمان و الیاف ساخته شده‌اند. آنها به‌عنوان جایگزینی برای شینگل و تخته‌سنگ و کاشی در کاربردهای شیب‌دار طراحی شده‌اند. آنها برای شبیه‌سازی این مواد ساخته شده‌اند و در بیشتر موارد به روشی مشابه نصب می‌شوند. با این حال، ممکن است این متریال در سقف شیب دار عملکرد خوبی نداشته باشند.

 • تخته‌سنگ

تخته‌سنگ ماده‌ای متراکم، بادوام و طبیعی است که اساساً غیر جاذب است. بافت سطح تخته‌سنگ توسط سنگی که از آن استخراج شده تعیین می‌شود. برخی صاف به نظر می‌رسند درحالی‌که بقیه ناهموار هستند. رنگ و درجه تغییر رنگ پس از قرارگرفتن در معرض آب‌وهوا نیز بر اساس سنگ استفاده شده متفاوت خواهد بود.

 • چوب وشینگل

ساخته شده از درختان قرمز غربی، سرو، کاج و درختان سرخ، مواد سقف از شیب تند چوب و شینگل موجود است. شینگل از هر دو طرف اره‌ای است، دارای ضخامت مخروطی و یکنواختی است. آنها عموماً در دو اندازه کامل (18 اینچ) و سلطنتی (24 اینچ) ارائه می‌شوند. مشورت با پیمانکار سقف سازی در مورد بهترین سیستم سقف شیب دار برای ساختمان و محیطی که در معرض آن خواهد بود، مهم است. به‌عنوان‌مثال، سطح حفاظت، مقاومت در برابر آب‌وهوا و زیبایی‌شناسی همه باید در نظر گرفته شود.

 • پوشش‌ها و قطعات فلزی

 دو نوع سیستم سقف فلزی به طور کلی وجود دارد: معماری و سازه‌ای. فلز معماری دارای ویژگی‌های ریختن آب است و آن را برای سیستم‌های بام شیب‌دار ایده‌آل می‌کند.

دسته‌بندی فلزات معماری
آشنایی با دسته‌بندی فلزات معماری

دسته‌بندی فلزات معماری

 • اجزای منفرد: محصولات سقف فلزی که شبیه محصولات مسکونی سنتی با شیب تند طراحی شده‌اند.
 • پانل‌ها: ورق‌های بزرگی که شامل چندین دسته مختلف هستند.
 • درز استاندارد: درزها در بالای تخته‌های صفحه متصل می‌شوند.
 • درز ضخیم: پانل‌های عمودی پایه‌ای که بین نوارهای چوبی قرار گرفته و با درپوش پوشانده شده‌اند.
 • درز تخت: پانل‌های جداگانه‌ای که در یک برنامه زنجیری اعمال می‌شوند.
 • پانل برمودا: یک پانل مداوم که عمود بر شیب سقف قرار دارد و خطوط افقی ایجاد می‌کند.
 • پانل شینگل: پانل‌های قالب تشکیل شده که به نظر می‌رسد مانند شینگل های کاشی، تخته‌سنگ یا چوب باشد. برای این سیستم بام کف‌پوش جامد لازم است.
اطلاع از قیمت‌های سقف شیب دار
قیمت و نحوه اجرای سقف شیب دار شیروانی با انواع متریال باکیفیت

اطلاع از قیمت‌ها

جهت اطلاع از قیمت سقف شیب دار، سقف شیب‌دار بتنی و نحوه اجرای آن وارد سایت ما در قسمت “سقف شیب دار” شوید.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.