سقف شیروانی

سقف شیروانی چیست؟

سقف شیروانی به شکل کلاسیک و معمولاً در مناطقی از جهان با آب‌وهوای سرد یا معتدل اجرا می‌شود. این سقف شامل دو بخش است که در جهات مخالف شیب دارند و به‌گونه‌ای قرار گرفته‌اند که لبه‌های افقی برای تشکیل برجستگی سقف به هم می‌رسند. طراحی این نوع سقف با استفاده از خرپاهای سقف انجام می‌شود که ارتفاع سقف و ارتفاع ناودان‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. سقف شیروانی به دلیل طراحی ساده الوارهای سقف و شکل مستطیل مقاطع سقف بسیار رایج است و از جزئیاتی که به کار یا هزینه زیادی نیاز دارند و مستعد آسیب هستند، جلوگیری می‌کند.

اگر طول گام سقف متفاوت باشد، به‌عنوان “سقف شیروانی نامتقارن” توصیف می‌شود. تطبیق پذیری آن به معنی استفاده از سقف شیروانی در بسیاری از مناطق جهان است. در مناطقی که باد شدید و باران شدید دارد، سقف‌های شیروانی با گام شیب‌دار ساخته می‌شود تا از نفوذ آب جلوگیری شود. برای مقایسه در مناطق آلپ سقف‌های شیروانی دارای زمین کم‌عمق‌تر هستند که از برف بهتر پشتیبانی می‌کنند، خطر بهمن کنترل نشده را کاهش می‌دهند و لایه عایق برف را با سهولت بیشتری حفظ می‌کنند.

سقف‌های شیروانی دارای چندین مزیت می‌باشند: ارزان هستند و ممکن است از طرق مختلفی طراحی شده باشند، بر اساس یک اصل ساده طراحی شده‌اند و مقاومت آنها در برابر آب‌وهوا بیشتر از سقف‌های مسطح است. این نوع از سقف‌ها ممکن است با زمین‌های مختلف ساخته شوند و بعضی اوقات با نام‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

سقف شیروانی کم‌عمق

سقف زاویه‌دار با گام 45 درجه هنگامی‌که سطح آن بیشتر از 62 درجه باشد، به آن گوتیک یا قدیمی گفته می‌شود. اگر سقف به شکل مثلث متساوی‌الاضلاع و شیب 60 درجه باشد، آن را فرکانونی قدیم می‌نامند. شیروانی به‌طورکلی مثلثی شکل با یک دیوار بین لبه‌های سقف‌های متقاطع است. شکل سقف شیروانی و جزئیات آن به سیستم ساختاری مورداستفاده بستگی دارد که منعکس‌کننده آب‌وهوا، در دسترس بودن مواد و موارد زیبایی‌شناختی است. دیواره شیروانی یا انتهای شیروانی معمولاً به کل دیوار، از جمله شیروانی و دیواره زیر آن اشاره دارد. بعضی از انواع سقف‌ها دارای شیروانی نیستند. یکی از انواع معمول سقف دارای شیروانی، به دلیل شیروانی‌های برجسته آن این‌گونه نام‌گذاری شده است.

یک پاراپت ساخته شده از یک سری منحصر به فرد (شیروانی هلندی) یا پله‌های افقی (شیروانی پله‌ای) ممکن است خطوط مورب سقف را پنهان کند. انتهای سقف شیروانی؛ ساختمان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، همان روشی که با فرم کلاسیک اجرا می‌شود. از سبک سقف شیروانی نیز در طراحی سازه‌های پارچه‌ای سقف‌های شیب‌دار با درجه متفاوت، بسته به میزان باران و برف استفاده شود. سقف‌های تیز شیروانی از ویژگی‌های سبک معماری گوتیک و کلاسیک یونان است. شکل مخالف یا معکوس سقف شیروانی؛ سقف V یا سقف پروانه‌ای است.

در حالی که یک ساختمان شیروانی جلویی با شیروانی خود رو به خیابان است، یک ساختمان شیروانی کناری با پوسته خود (ناودان) در روبرو است و به این معنی است که خط رأس موازی خیابان است. این اصلاحات در معماری و برنامه‌ریزی شهر برای تعیین یک ساختمان در وضعیت شهری آن استفاده می‌شود. ساختمان‌هایی با سقف شیروانی جلویی برای خیابان‌های شهر آلمان در دوره گوتیک معمولی در نظر گرفته می‌شود. درحالی‌که بعداً ساختمان‌های دوره رنسانس تحت تأثیر معماری ایتالیایی غالباً دارای شیروانی هستند. در آمریکا، خانه‌های شیروانی جلو، بین اوایل قرن نوزدهم و 1920 محبوب بودند. به آلمانی و هلندی، یک شیروانی زینتی گوتیک است. این یک عنصر معمولی در معماری گوتیک، به‌ویژه در معماری کلیسای جامع بود.

نوشته های مشابه

سقف انتهای شیروانی برای مناطق طوفان یا گردباد مستعد طراحی ضعیفی است، زیرا در وزش باد شدید به‌راحتی جدا می‌شود. بخشی از سقف که بیش از حد روی دیوار مثلثی شکل قرار دارد، اغلب دام ایجاد می‌کند که می‌تواند مانند چتر باد را بگیرد. بادی که به انتهای سقف شیروانی می‌وزد، می‌تواند فشار عظیمی را به دیواره مثلثی و لبه‌های سقف که در آن از دیوار مثلثی خارج می‌شوند وارد کند و باعث کنده شدن سقف و غار دیواره مثلث شود. سقف شیروانی کلاسیک و بی‌انتها است. این شامل دو بخش است که در جهت مخالف شیب دارند و شکلی هرمی مانند را تشکیل می‌دهند. سقف‌های شیروانی در آب‌وهوای سرد و معتدل معمول است و می‌تواند از انبوهی از مواد مختلف ساخته شود.

انواع سقف شیروانی

 • شینگل از آسفالت

 آسفالت محبوب‌ترین متریال سقف است و یک انتخاب بسیار معمول برای سقف‌های شیروانی است. این ماده مقاومت خوبی در برابر آب‌وهوا دارد و در طیف گسترده‌ای از گزینه‌های رنگی موجود است. به‌عنوان یک قاعده کلی، اگر سقف شیروانی دارای شکلی دره مانند باشد، شینگل های آسفالت ماده اصلی هستند. این امر به این دلیل است که شینگل به کاهش احتمال نشت ساختار سقف کمک می‌کند.

 • ورق طرح سفال

ورق طرح سفال از مصالحی است که در زمان ورود به صنعت ساختمان با استقبال روبرو شد و این ورق بسیار زیبا و دارای تنوع می‌باشد. به‌خاطر زیبایی و استحکام در پوشش سقف‌های شیروانی، سقف‌های شیبدار و سردر ساختمان‌ها بکار می‌رود.

 • کاشی‌های سفالی

کاشی‌های سفالی یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای سقف‌های شیروانی است. این متریال سقف با طول عمر متوسط ​​60 تا 100 سال ماندگاری بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. همچنین بادوام، مقاوم در برابر آب‌وهوا و نگهداری آن نسبتاً آسان است. تنها نکته منفی این است که سنگین‌تر از سایر مواد سقف است که می‌تواند روند نصب سقف شیروانی را پیچیده‌تر و وقت‌گیر کند.

 • فلز

سقف فلزی به دلیل قابلیت‌های ساختاری عالی، یک سیستم سقف واقعی و مادام‌العمر است. سقف فلزی نه‌تنها از آب‌وهوا و مقاومت در برابر ضربه استثنایی برخوردار است، بلکه به دلیل نگهداری بسیار پایین تمایل دارد که از سایر مواد بام بیشتر شود. فلز در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها وجود دارد و می‌توان آنها را برای تقلید از سایر مواد بام ساخت. این به‌راحتی یکی از قابل‌اعتمادترین متریال سقف شیروانی است.

 • ورق رنگی

ورق رنگی به همان ورق‌های فلزی گالوانیزه گفته می‌شود که با روش‌های خاصی رنگ می‌شوند. ضخامت رنگ اضافه شده 35 میکرون می‌باشد.

 • آندوویلا

ورق آندوویلا ضد آب بوده و با محیط‌زیست سازگاری دارند.

 • آندولین

ورق آندولین دارای عایق عالی است و در برابر نفوذ آب مقاوم و به دلیل انعطافی که دارد ترک برنمی‌دارد، زنگ نمی‌زند و پوسیده هم نمی‌شود. در انواع شرایط آب‌وهوایی برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری قابل‌استفاده‌اند و نمای زیبایی به سقف شیروانی می‌بخشند.

سقف شیروانی فلزی چیست؟

استفاده از انواع سقف شیروانی؛ خصوصاً در مناطق کوهستانی بسیار مشاهده شده است که می‌تواند از جنس فلز هم باشد. اگر خانه‌هایی دارای سقف شیروانی فلزی باشند، ورق‌های رنگی و گالوانیزه‌ای هستند که در طرح‌های مختلف سفال سوئدی و سه خطه و در ابعاد مختلف در بازار موجودند و با شیب‌های مختلف در خانه‌های گوناگون استفاده می‌شوند. میزان بارندگی، موقعیت جغرافیایی و نوع مصالح به شیب و زاویه نصب سقف شیروانی مربوط است. سقف‌های شیروانی علاوه بر زیبایی و طرح‌ها و رنگ‌های مختلف دارای ماندگاری و دوام، عایق بودن و مقاومت در برابر نفوذ آب را هم دارند.

انواع سقف شیروانی فلزی مقاومت خوبی در برابر آب‌وهواهای مختلف دارند و به‌راحتی نصب می‌شوند، اما ممکن است در برابر اشعه‌های زیاد و مضر خورشید تغییر شکل و فرم پیدا کنند. سقف‌های شیروانی را بعد از بازدید متخصص باید روی خرپا یا ستون‌های فلزی و یا چوبی ایجاد کرد. باید خرپا بتواند وزن سقف را تحمل کند و قوی و بادوام باشد و به‌نوعی خرپا و سقف شیروانی با یکدیگر تناسب داشته باشند. انتخاب خرپا و شیب و قاعده آن باید با توجه به نوع منطقه جغرافیای و شرایط آب‌وهوایی اجرا شود تا بتواند دوام بیاورد. معماران باید مهره و پیچ‌ها را در جای درستشان قرار بدهند و سپس آنها را متصل کنند.

رنگ‌های سقف شیروانی

انتخاب رنگ شیروانی بستگی به این دارد که شما به چه رنگی علاقه‌مند هستید و چه رنگی مدنظرتان و در سلیقه شما است. اما در اینجا ما رنگ‌های سقف شیروانی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • رنگ قهوه‌ای: قهوه‌ای، رنگی گرم است که حس امنیت را برای شما به ارمغان می‌آورد و حس این را به شما می‌دهد که در طبیعت هستید، زیرا این رنگ نشان‌دهنده تنهٔ درختان است.
 • رنگ قرمز: انسان‌هایی که به این رنگ علاقه دارند، انسان‌های قدرت‌طلبی هستند و از انرژی برخوردارند.
 • رنگ آبی: رنگ آبی هم به شما آرامش می‌دهد. پس بازهم انتخاب به روحیهٔ شما بستگی دارد.
 • رنگ نارنجی: نارنجی از دسته رنگ‌های گرم است. این رنگ به نشانه تحرک و شجاعت است. اگر به دنبال فضایی صمیمی و سرگرم‌کننده هستید، از این رنگ استفاده کنید.

سقف گالوانیزه

ورق گالوانیزه در سقف به دو صورت اجرا خواهد شد:

 1. عرشه فولادی

 سقفی است که در ساخت آن از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. ضخامت ورق‌های استفاده شده در این سقف‌ها بین ۰.۸ تا ۱ میلیمتر است که عرض ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی‌متر می‌باشد. در شکل ذوزنقه با ارتفاع ۷۵ سانتی‌متر و به حالت نر و ماده به همدیگر چفت و در اسکلت ساختمان نصب می‌شوند. شکل ورق گالوانیزه در این نوع سقف به شکل ذوزنقه آجدار است. از این محصول بیشتر اوقات برای ساخت سقف سولهٔ صنعتی، سولهٔ ورزشی، سقف شیروانی ویلا و غیره استفاده می‌کنند. فلاشینگ قطعه‌ای از جنس ورق گالوانیزه و با ضخامت ۰.۵ میلیمتر بوده و به‌عنوان قالب برای زیباتر کردن و محکم نگه‌داشتن ورق بر روی اسکلت سقف مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 1. ورق گالوانیزه کرکره سینوسی

ورق کرکره سینوسی از انواع دیگر ورق گالوانیزه در سقف است که تفاوت این فرمینگ آن دلیل تفاوت آن می‌باشد. یک محصول جدید برای هدایت باران و آب حاصل از برف آب شده است. باتوجه‌به شرایط آب و هوای محیطی خود این ورق را تهیه کنید. برای پوشش سوله، انبار، پارکینگ از نوع کرکرهٔ ریزودرشت آن استفاده می‌شود.

ورق شیروانی طرح سفال

استفاده از ورق‌های طرح سفال در سقف شیروانی در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است از مهم‌ترین مزایای استفاده از این محصولات می‌توان به سبک‌وزن بودن و مقاومت آنها در برابر آتش‌سوزی اشاره کرد. ازآنجایی‌که این ورق در ساختمان‌سازی بسیار استفاده می‌شود، پس دارای اهمیت و پرطرفدار است. این ورق‌ها دارای طرح‌های زیبایی‌اند و در کارخانجات زیادی حتی خارج از کشور این محصول را به‌صورت فراوان تولید می‌کند. این ورق در آلاچیق‌ها، سردر ساختمان‌ها و پوشش سقف شیروانی کاربرد فراوان دارند.

همان‌طور که اشاره کردیم، از مهم‌ترین کاربردهای این محصول ورق طرح سفال می‌توان به استفاده از آن در آلاچیق‌ها، سر درب ساختمان‌ها و پوشش‌های سقفی اشاره کرد که برای هر کدام از این موارد بایستی سفال مخصوصی را به کار گرفت، چراکه این سفال‌ها در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون طراحی و عرضه می‌شوند. این محصولات با داشتن وزن بسیار سبک خود نیز به‌عنوان بهترین گزینه برای سقف و ضد زلزله شناخته شده است و همین امر استفاده و فروش آن را در سال‌های اخیر افزایش داده است. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا توضیحات کاملی دررابطه‌با مزایای استفاده از ورق طرح سفال در سقف شیروانی و قیمت آن ارائه دهیم با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از ورق طرح سفال

از مزایای ورق طرح سفال می‌توان به سازگاری با انواع محیط و آب‌وهوا، قابلیت انواع مختلف نصب، سبک، بادوام، قیمت مناسب، زیبایی و طرح شیب‌دار آنها اشاره کرد.

اطلاع از مقدار قیمت‌ها

برای اطلاع از قیمت شیروانی فلزی، شیروانی رنگی، شیروانی سقف و شیروانی سفالی به سایت ما در قسمت «سقف شیروانی» مراجعه نمایید و از همه چیز مطلع شوید.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.