سقف ویلا

سقف ویلا و طراحی آن

شاید برای عده‌ای سؤال پیش آید که چه سقفی مناسب ویلا است. انواع سقف‌ها را می‌توان برای ویلاها استفاده کرد این موضوع کاملاً به سلیقه افراد برمی‌گردد و اینکه چه نوعی از سقف ویلا را با چه شکل می‌پسندند. البته این موضوع تا حدودی به محل زندگی شما و آب‌وهوای آن منطقه نیز بستگی دارد. در کل سقف‌های مسطح و شیروانی و شیبدار هر سه می‌تواند مناسب ویلای شما باشد. درگذشته سقف‌های شیروانی و شیب‌دار فقط در مناطقی که بارش برف‌وباران بسیار زیاد بود اجرا می‌شد. رفته‌رفته این سقف‌ها در مناطق مختلف بر روی ویلاها اجرا شدند، به‌گونه‌ای که انگار گذر زمان شناسنامه سقف ویلاها را به اسم شیروانی زده بود.

سقف ویلاهای شمال به‌خصوص در روستاهای آن منطقه به‌صورت شیروانی دیده می‌شود. شاید اولین چیزی که با دیدن این ویلاها به ذهن انسان خطور کند، سنتی بودن این سقف‌ها باشد. اما امروزه در مناطق مختلفی از کشور برای ویلاها سقف‌های مختلفی طراحی می‌شود که شیروانی جزئی از آن است و از این سقف به‌وفور استفاده می‌شود و جز طراحی‌های مدرن هم به‌حساب می‌آید. با وجود این موضوع ما قصد داریم درمورد این سقف‌ها بیشتر صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار بدهیم، شاید شما هم قصد ساخت سقف شیروانی برای ویلا و یا منزل خود داشته باشید.

سقف تخت مدرن و ویژگی‌های آن

 • موارد استفاده و مزایا:

معماری مدرن به طور سنتی با سقف‌های مسطح مشخص می‌شود. سقف‌های تخت صفحه‌های افقی بلندی ایجاد می‌کنند که یادآور خط افق است که اغلب در طبیعت دیده می‌شود. آنها از نظر فرم و عملکرد ساده هستند و نمونه خوبی از اصل مدرنیستی “خطوط تمیز” هستند. سقف‌های مسطح برای محافظت از سایه و کنترل نور خورشید می‌توانند به‌صورت پیش‌آمدگی و کنسول در بیایند. می‌توان در آنها گیاهانی کاشت و باغ‌های قابل‌استفاده و سقف‌های سبز ایجاد کرد. برخلاف سایر سبک‌های سقف، حتی می‌توانند قابل‌استفاده باشند و به آنها دسترسی داشت و یک فضای اضافی برای زندگی را فراهم می‌کنند. از نوع تخت سقف ویلا حتی به‌عنوان یک سکو برای مشاهده نمای پانوراما از منظره اطراف استفاده می‌شود.

 • قاب و عایق‌بندی:

قاب‌بندی سقف تخت نسبتاً ساده است. می‌توان آن را مانند یک سیستم کف با قاب‌بندی افقی با دمای ″16 ″19 یا 24 درجه سانتیگراد قاب کرد. بسته به دهانه، بسیاری از مواد مختلف می‌توانند سقف تخت را قاب‌بندی کنند مانند قاب 2 برابر، تیرچه‌های چوبی، قاب چوب، تیرهای چندلایه، فولاد، SIP یا بتن. این انعطاف‌پذیری در طراحی فرصت‌های بیشتری را برای شما در مورد چگونگی جزئیات سقف و اینکه قاب‌بندی پنهان شود یا در دید قرار بگیرد، فراهم می‌کند. عایق را می‌توان بین تیرچه‌های سقف یا بالای غلاف سقف قرار داد. این عایق می‌تواند عایق batt، عایق فوم اسپری، عایق سفت‌وسخت یا SIP باشد.

 • تخلیه آب باران:

برخلاف نام آن، سقف تخت در واقع کاملاً مسطح نیست. سقف‌های تخت با شیب کم و زهکشی‌های متمرکز، راه آب یا یک سیستم ناودان ساخته می‌شوند تا آب روی آن تخلیه شود.

شیب بندی بام در سقف‌های تخت

این شیب متوسط ​​را می‌توان به روش‌های مختلفی به دست آورد. در سقف‌های بزرگ‌تر، استفاده از عایق کف مخروطی در بالای غلاف سقف احتمالاً ارزان‌تر است. همیشه شیب بندی سقف به طور کامل وجود دارد، اما این معمولاً کارها را بیش از حد پیچیده می‌کند. گاهی اوقات این شیب بندی در ظاهر ساختمان ممکن است به نظر “کج” باشد که حرکت خوبی برای طراحی نیست.

نوشته های مشابه

روش‌های خلاقانه‌ای برای پنهان کردن این لبه‌های “کج” در سقف ویلا؛ و دیگر سقف‌ها وجود دارد. یکی از راه‌ها طراحی سقف به‌گونه‌ای است که دارای یک دیوار پاراپت (جان‌پناه) باشد که لبه سقف را پوشش دهد. مورد دیگر ایجاد قطعه لبه‌دار است که اندازه و مشخصات آن در طول سقف تغییر می‌کند تا تغییر شیب را جبران کند. هدف، ایجاد یک لبه یکنواخت در خارج بنا است. متأسفانه نکته منفی که در این مورد وجود دارد، ضخیم‌تر نشان‌دادن سقف است.

سقف شیب‌دار، موارد استفاده و مزایای آن

سقف‌های شیبدار نمونه دیگری از ساختارهای سقف تمیز، ساده و کاربردی است. خط ساده سقف می‌تواند کاملاً زیبا به طراحی مدرنیسم کمک کند. سقف‌های شیبدار بهترین شرایط برای مواردی است که می‌خواهید برای فضای داخلی خود به مقدار زیادی نور بگیرید و فضای داخلی اتاق زیر شیروانی بعضاً غیرعملی را با حجم داخلی بیشتری جایگزین کنید. یکی از مزایای سقف‌های شیبدار توانایی آنها در ایجاد ارتفاعی بیشتر در سقف و پنجره‌های شکاف‌دار تا امتداد قسمت بالای سقف است. این امر باعث می‌شود نور طبیعی بیشتر، نماهای پیشرفته و فضای وسیع و حجم بیشتری داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای سقف‌های شیبدار این است که مانند سقف‌های مسطح، می‌توان برآمدگی‌های بزرگی ایجاد کرد تا به کنترل منفعل گرمای خورشید کمک کند. شیب سقف قابل طراحی است و می‌توان آن را جوری طراحی کرد که در تابستان از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کرد و در زمستان اجازه داد که نور به خانه بتابد.

اجرای سقف ویلای شیبدار به چه شکل است؟

 • قاب و عایق‌بندی:

سیستم قاب‌بندی سقف‌های شیبدار، ساده و شبیه به سقف‌های مسطح است. ازآنجاکه شیب سقف شیب‌دار نسبت به سقف‌های مسطح تندتر است، در این حالت شیب بندی قاب سقف برای پیروی از شیب سقف بسیار منطقی‌تر است. اعضای قاب سقف بسته به طول دهانه می‌توانند به هر تعداد باشند. مشابه سقف‌های تخت، زیبایی‌های مختلفی از سقف شیبدار نیز می‌توان به دست آورد. بسته به اولویت طراحی شما، متعلقات قاب سقف را می‌توان در بالای سقف پنهان کرد یا در زیر قرار داد و در این مورد امکانات زیادی خصوصا در سقف ویلا؛ وجود دارد.

 • تخلیه آب باران:

همان‌طور که از نام آن مشخص است، سقف‌های شیبدار آب را به یک طرف می‌ریزند. توانایی جمع‌آوری راحت و ذخیره و تخلیه آب باران یک مزیت خوب است. یک طرح ساده زهکشی شامل یک ناودان منفرد است که آب را جمع می‌کند و آن را به داخل مجاری کانال منتقل می‌کند.

موارد استفاده و مزایای سقف شیروانی مدرن

سقف شیروانی از مدت‌ها پیش بخشی از تاریخ معماری سنتی بوده است. از هر کودکی بخواهید خانه‌ای ترسیم کند، خانه‌ای با سقف شیروانی ترسیم می‌کند. اما چگونه این طراحی سقف سنتی و تاریخی به معماری مدرن راه‌یافته است؟ برای مبتدیان، سقف شیروانی بسیار ساده و کاربردی است و دارای تمام ویژگی‌های مدرن است. سقف‌های شیروانی می‌توانند زیبایی‌های مختلفی به خود بگیرند که در صورت اجرای جزئیات دقیق، می‌توانند احساس مدرنی را به وجود آورند.

سقف شیروانی فرصتی برای ایجاد یک فضای اضافی کاربردی در سقف، مانند فضای اتاق زیر شیروانی فراهم می‌کند. این نوع سقف می‌تواند به‌راحتی در خودش یک دورمر جای دهد که باعث می‌شود سطح زمین زیر شیروانی قابل‌استفاده و ورود نور طبیعی روز به فضا افزایش یابد. دلیل دیگر شکل سقف شیروانی، استفاده از سقف طاق‌دار است. سقف‌های طاق‌دار حجم بیشتری به فضا می‌بخشد، به همین دلیل بسیاری از طراحی‌های مدرن خانه‌ها با سقف‌های شیروانی از سقف‌های طاق‌دار استفاده می‌کنند که بنابراین می‌توانند یک فضای زیر شیروانی داشته باشند.

اجرای سقف شیروانی ویلا به چه شکل است؟

 • قاب‌بندی و عایق‌بندی:

قاب سقف شیروانی به طور معمول از یک سلسله تیر و تیرهای شیب دار یا خرپاهای چوبی پیش‌ساخته تشکیل شده است. از دیگر استراتژی‌های قاب‌بندی می‌توان به قاب‌بندی الوار و SIP اشاره کرد. بسته به نوع سقفی که در زیر انجام می‌دهند، روش‌های زیادی برای عایق‌بندی سقف شیروانی وجود دارد. در بیشتر موارد اگر از خرپاهای چوبی پیش‌ساخته استفاده شود، معمولاً فرض بر این است که در زیر خرپاها سقف مسطحی پیش‌بینی‌شده است. در این حالت، عایق batt معمولاً در بالای سقف بین وترهای خرپایی نصب می‌شود و از فضا به‌عنوان زیر شیروانی استفاده می‌شود. در مواردی که سقف طاق‌دار است، عایق‌بندی می‌تواند بین اعضای قاب‌بندی یا در بالای غلاف سقف ایجاد شود تا مقدار حجم قابل‌استفاده را در فضای سقف به حداکثر برسانید.

 • تخلیه آب باران:

مشابه سقف‌های شیبدار، سقف‌های شیروانی ساده به‌راحتی از آب باران تخلیه می‌شوند. آب هر دو شیب را در جایی که به درون ناودان جمع می‌شود ریخته و سپس به کانال‌های خروجی منتقل می‌کند.

متداول‌ترین نمونه سقف‌های ویلا کدام‌اند؟

سقف تخت، سقف سوله (شیبدار) و سقف شیروانی بهترین و متداول‌ترین نمونه‌های طراحی ساده مدرن سقف ویلا است. اما بدیهی است که تنوعی در این طرح‌های ساده سقف وجود دارد که هنوز هم به زیبایی‌شناسی مدرن کمک می‌کند، خواه ترکیبی از پروفیل‌های سقف و دست‌کاری در آنها و یا به‌نوعی تغییر آنها باشد. البته دستیابی به یک ظاهر مدرن فراتر از مشخصات یک سقف است و این کل طراحی خانه است که خانه‌ها را مدرن می‌کند. پروفیل‌های سقف فقط یک قطعه پازل برای طراحی مدرن است. درست‌کردن سایر جزئیات مانند فرم‌های هندسی، خطوط تمیز، مواد ساده و روشنایی روز نیز مهم است.

ملاحظات طراحی سقف ویلا

هدف اصلی سقف ویلا؛ ایجاد محافظت در برابر آب‌وهوا است. اما سقف نقش زیادی در ظاهر و سبک کلی خانه، بهره‌وری انرژی و دوام آن نیز دارد. انتخاب یک طراحی سقف مناسب یک تصمیم مهم است و این همیشه آسان نیست. ممکن است مجبور شوید قبل از تصمیم‌گیری در مورد بهترین شکل سقف، قسمت‌های دیگر طرح را به هم بریزید. در نهایت، طراحی سقف شما به متغیرهای زیر و اهمیت هر یک از اهداف پروژه شما برمی‌گردد.

 • زیبایی‌شناسی و ترجیحات شخصی: احتمالاً یکی از مهم‌ترین عواملی که در ابتدای تعیین سقف خانه شما مهم است، سلیقه شخصی شما به سبک و سیاقی خاص است. اگر ترجیحات زیادی نسبت به یک طراحی خاص سقف دارید، این ممکن است بیش از سایر متغیرها عامل تعیین‌کننده‌ای باشد.
 • هزینه: هر چه طراحی سقف ساده‌تر باشد، ارزان‌تر است. کنسول‌های بزرگ، زاویه‌های پیچیده، تعداد زیادی سقف منفرد، شیب‌های تند و چند قسمت چشمک‌زن لبه سقف به هزینه سقف شما می‌افزاید. همچنین نوع سیستم قاب‌بندی، مواد سقف و نوع عایق در کاهش یا افزایش هزینه شما نقش بسزایی دارند. اگر نمی‌توانید از پس هزینه آن برآیید، نوع ساده انجام دهید.
 • عملکرد سقف: آیا دوست دارید به پشت‌بام دسترسی داشته باشید؟ آیا دوست دارید کمی فضای اضافی برای یک اتاق زیر شیروانی اختصاص دهید؟ آیا می‌خواهید سقف بلندتر و پنجره‌هایی با دید محرمانه‌تر داشته باشید؟ همه این موارد در انتخاب نوع سقف شما مؤثر است.
 • هندسه و طراحی ساختمان: شکل ساختمان شما در تعیین بهترین سیستم سقف نقشی اساسی دارد. یک نقشه مربع شکل با سقف مسطح شاید بهتر از سقف شیب‌دار به نظر برسد و عملکرد بهتری داشته باشد. اگر می‌خواهید از نور طبیعی بیشتری استفاده کنید، ممکن است بخواهید سقف شیبدار داشته باشید.
 • هندسه‌های ساختمان مجاور / محیط اطراف: آیا می‌خواهید خانه شما با خانه‌های همسایه در خیابان شما متناسب باشد؟ در این صورت، شاید مشخصات سقف شما بخواهد شبیه آنها باشد. شاید بخواهید دیدگاه‌های خودتان را در جهت خاصی و دور از مطابقت با چشم‌انداز خانه همسایه جهت دهید. هر یک از این ملاحظات در طراحی کلی سقف نقش دارد.
 • مقررات منطقه‌بندی و برنامه‌ریزی: کمیته‌های برنامه‌ریزی، مقررات منطقه‌بندی و تابلوهای بررسی طراحی ممکن است حدوحدود و محدودیت‌های خاصی در مورد کاری که شما می‌توانید با سقف خود انجام دهید داشته باشند. ممکن است کدهایی برای حداکثر ارتفاع سقف یا دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی حاکم بر شکل یا مواد سقف شما وجود داشته باشد.

چه کسی می‌تواند این سقف‌ها را بهتر بسازد

اگر سقف خود را به‌درستی طراحی کنید و بسازید (و از پس نگهداری آن برآیید)، یک سقف خوب نشت نخواهد کرد. به همین دلیل باید تأکید شود که یک پیمانکار بام با تجربه کافی در جهت ساخت سقف خانه شما مهم است. یک معمار، طراح یا مهندس می‌تواند در طراحی سقف و نقشه‌کشی کمک کند. اما زمان ساخت و اجرا این سقف ساز و نصاب است که زیرساز، مواد بام قطعات آن و تمام تأسیسات حیاتی که برای خانه‌های گرم (یا خنک) موردنیاز هستند را – صرف‌نظر از شکل و مشخصات سقف شما – نصب می‌کند. پس باید اطلاعات کافی تجربه و خلاقیت لازم برای انجام این کار را داشته باشد.

پوشش سقف ویلا

سقف‌های شیروانی ویلا دارای چندین نوع متفاوت پوشش هستند که ما آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. بسته به منطقه، سایر مواد بام که معمولاً توسط سقف سازها نصب می‌شود شامل کاشی‌های بتونی، کاشی‌های سفالی، تخته‌سنگ طبیعی یا مصنوعی، تک لا (در درجه اول لاستیک EPDM، PVC یا TPO)، شینگل لاستیکی (ساخته شده از لاستیک‌های بازیافتی)، شیشه، پانل‌های فلزی یا شینگل، چوب مرتعش یا شینگل، آسفالت گرم / لاستیک، فوم، کاهگل، و تایل های خورشیدی می‌باشد. از انواع پوشش سقف شیروانی ویلا می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • تایل و شینگل

Roof Tiles و Roof Shingles از محبوب‌ترین پوشش‌های سقف سازه و سوله هستند و به لطف دوام و ظاهر ظریفی که دارند، برای ویلاهای با سقف شیب‌دار مناسب هستند. سقف کاشی‌کاری شده ویلای شما را به یک ساختار کوچک‌تر تبدیل می‌کند که با زیبایی خانه شما بهتر مطابقت دارد.

 • تایل های سفالی

برای سقف‌های بزرگ‌تر به‌ویژه آنهایی که از مواد محکم‌تر مانند آجر ساخته شده‌اند، تایلهای سفالی سقف یک گزینه عالی است. با ارائه زیبایی‌های عالی که مکمل هر خانه و ویلایی باشد، این تایل ها در طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و سبک‌ها ارائه می‌شوند؛ بنابراین مطمئناً تایل های سفالی مطابق با سلیقه و بودجه خود را پیدا خواهید کرد. تایل های سفالی از گران‌ترین مواد بام هستند اما اگر آنها را تهیه کنید در ازای هزینه اضافه‌ای که انجام داده‌اید، از ظاهری بی‌نظیر و سنتی و بادوام فوق‌العاده آن لذت خواهید برد. به لطف تکنیک‌های نوآورانه تولید، نصب تایل های سفالی نیز در طول سال‌ها بسیار آسان شده است.

درحالی‌که تعمیر و لوازم جانبی متعدد دیگر هنوز موردنیاز است، اما طراحی‌های جدیدتر و شهودی باعث شده است روند کار از هر زمان دیگری راحت‌تر باشد. کاشی‌های سفالی یکی از طولانی‌ترین طول عمر مواد سقف را دارد. آنها قرن‌ها در ساخت‌وساز مورداستفاده قرار گرفته‌اند و به‌هیچ‌وجه غیرمعمول نیست که تا 60 سال بدون نیاز به کار یا جایگزینی دوام بیاورند. تایل های سفالی بسیار بادوام می‌باشند و در طول سال در برابر طوفان، باران شدید و مقدار زیادی برف‌ویخ مقاوم هستند و از سقف شما محافظت می‌کنند. بااین‌حال به دلیل وزن آنها برای ساختمان‌های کوچک یا برخی ویلاها یا ساختمان‌هایی که از موادی مانند چوب سبک ساخته شده‌اند، مناسب نیستند.

 • فلت شینگل

شینگل های فلت یکی دیگر از مواد بسیار متداول در سقف شیب‌دار است. این متریال بام به دلیل طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و پوشش‌های موجود، بسیار موردتوجه سازه‌های ویلا در مناطق گوناگون کشور است. طیف گسترده‌ای از آپشن‌های زیبایی باعث می‌شود که شینگل یکی از متنوع‌ترین مصالحی باشد که می‌توانید برای پوشاندن سقف شیبدار خود استفاده کنید. شینگل فلت نیز به دلیل هزینه کم محبوب هستند و همین امر آنها را برای پروژه‌هایی که بودجه برای آنها اصل مهمی است ایده‌آل می‌کند. نصب آنها نیز بسیار آسان است و برای ساده سازی فرآیند با کمترین زمان و استفاده از حداقل ابزار ممکن طراحی شده‌اند.

این شینگل ها می‌توانند با استفاده از چکش و برخی از اتصالات در چند ساعت با موفقیت روی سقف شیب‌دار ثابت شوند. با وجود هزینه کمی که دارند، می‌توانید روی ماندگاری شینگل ها تا حدود 20 سال حساب کنید. درحالی‌که شینگل فلت به‌هیچ‌وجه به‌عنوان مصالحی که بیشترین طول عمر مواد سقف شیبدار را که در این راهنما بحث شده است داشته باشند شناخته نشدند، اما آنها بااین‌حال دارای طول عمری به‌اندازه دو دهه حفاظت و نگهداری هستند. به‌علاوه به دلیل نصب ساده درصورتی‌که فرد احساس کند نیاز به جایگزینی شینگل های سقف ویلای خود را دارد، کار سریع و آسانی خواهد بود. دوام آنها همچنین با مقاومت در برابر آب‌وهوا و مقاومت بیشتر در برابر ضربه با سایر متریال سقف ویلا رقابت می‌کند.

 • شینگل چوب

یکی دیگر از موارد موردعلاقه بسیاری از افراد، شینگل چوب است. شینگل چوبی را می‌توان از انواع مختلفی از چوب، از جمله سدر، بلوط و چوب سرخ تهیه کرد. ظاهر شینگل چوب بسیار متنوع است و افرادی که از این متریال در بام ویلای خود استفاده می‌کنند، از یک کار بی‌نظیر که توسط چوب واقعی به اشتراک گذاشته شده است لذت خواهند برد. برای دستیابی به یک تعادل عالی بین عملکرد و زیبایی طبیعی که متناسب با بسیاری از ویلاها و سقف ویلا باشد، شینگل های چوبی گزینه‌ای بسیار مطمئن هستند. قیمت شینگل چوب معمولاً به نوع چوب مورداستفاده بستگی دارد.

گونه‌های “برتر” مانند بلوط اغلب گران‌ترند، گرچه زیبایی و دوام آنها بسیار زیاد است و این برای بسیاری بیشتر هزینه اهمیت دارد. مانند شینگل های فلت، نصب شینگل های چوبی معمولاً کاملاً ساده است و فقط به یک چکش و چند میخ نیاز دارید. طول عمر شینگل چوب و همچنین دوام آن نیز بسته به نوع چوب متفاوت است. شینگل ساخته شده از چوب با کیفیت بالا در صورت نصب صحیح می‌تواند 30-40 سال دوام داشته باشد. دوام شینگل چوبی نیز قابل‌توجه است و قادر به مقاومت در برابر شرایط شدید آب‌وهوایی هستند، اگرچه گاهی اوقات با بالارفتن و پایین آمدن دما، ممکن است مستعد کمی تغییر شکل باشند.

 • ورق شیروانی

ورق‌های شیروانی به لطف محافظت عالی از طرف صاحبان خانه موردپسند قرار می‌گیرند. همچنین انتخاب نوع ورق از نظر ظاهری و نصب آنها توسط خود شما نیز آسان است. فقط چند ورق برای پوشش سطح سقف موردنیاز است. این ورق‌ها برای شیروانی‌های بزرگ‌تر و ساختمان‌های ویلایی ایده‌آل هستند.

 • قیر

ورق‌های قیر شاید محبوب‌ترین ماده سقف شیبدار در بین مشتریان باشد. ورق‌های قیر برای طیف وسیعی از ساختارهای مختلف ویلا مناسب هستند و عمدتاً دارای مشخصات استاندارد از جمله ظاهری موج‌دار هستند. این ورق‌ها در طیف وسیعی از رنگ‌ها موجود هستند و مطمئناً سبکی متناسب با سلیقه خود پیدا خواهید کرد. ورق‌های قیر از لحاظ قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. با وجود هزینه کم، آنها بسیار بادوام هستند و نصب آنها بسیار ساده است. تمام آنچه که شما نیاز دارید، چند ابزار اساسی و همچنین تثبیت‌کننده‌ها است.

اتصالات این ورق‌ها در زمان کم انجام می‌شود و ورق قیر اغلب در اندازه‌های خاص برش می‌خورد. ممکن است شما برای پوشاندن مؤثر سقف شیب‌دار ویلای خود، فقط به یک یا دو ورق از این ورق‌ها نیاز داشته باشید. عمر ورق‌های قیر حدود 20 سال است و دلیل عمده محبوبیت آن، قیمت مناسب آن است. ورق قیر بسیار بادوام و از نظر زیبایی موردپسند است و همچنین پس از نصب، به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد. این ورق‌ها در برابر آب‌وهوای نامناسب بسیار مقاوم هستند و زمانی که عمر آنها به پایان برسد، جایگزین‌کردن آنها بسیار ساده است.

 • فلز

ورق‌های فلزی شکل دیگری از پوشش شیبدار هستند که به طور باورنکردنی در میان صاحبان خانه محبوب‌اند. سقف‌های فولادی که به‌صورت پروفیل جعبه‌ای و ورق‌های راه‌راه موجود هستند، از دوام و مقاومت استثنایی در برابر آب‌وهوا برخوردار هستند. بااینکه ورق‌های فلزی تنوع گسترده‌ای ندارند و مانند تایل و شینگل در تنوع محدود هستند، اما شما هنوز هم می‌توانید آنها را در تعدادی رنگ و مشخصات متفاوت انتخاب و تهیه کنید. سقف فلزی گزینه‌ای با قیمت مناسب است که زیبایی مدرن و استحکام عالی را با هم به همراه دارد.

نصب ورق فلزی نسبتاً ساده است و فقط چند ابزار اساسی و لوازم جانبی برای انجام موفقیت‌آمیز فرایند نصب موردنیاز است. همچنین ممکن است خودتان بتوانید بفهمید که برای پوشاندن سقف به چند ورق احتیاج دارید و در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید. ورق‌های فلزی در صورت نصب و نگهداری صحیح می‌توانند تا 25 سال دوام بیاورند که عامل اصلی محبوبیت آن است. این ورق نسبت به سایر مواد بام نیاز به کار نسبتاً کمی هنگام نصب دارد و مقاوم در برابر آب‌وهوای نامساعد است. وجود ورق فلزی محافظت طولانی‌مدت از سقف ویلا را فراهم می‌کند.

 • پلی‌کربنات

ورق‌های بام پلی‌کربنات که یک محصول نسبتاً جدید در بازار است، برای سازه‌های ساده و سبک باغ مانند سقف ویلا، لانتوس و سایبان مناسب است. این ورق در چندین سبک مختلف تولید می‌شود. از محبوبیت سقف پلی‌کربنات این است که به‌عنوان یک گزینه بسیار مقرون‌به‌صرفه برای بام سنتی به‌سرعت درحال‌رشد است. با وجود قیمت پایین، پلی‌کربنات بسیاری از مزایای سایر مواد سقف شیب‌دار را فراهم می‌کند. از جمله مزایای منحصربه‌فرد ورق پلی‌کربنات این است که اگر ساختار انتهای سقف صاف باشد، نور به مقدار زیادی وارد ساختمان شود. نصب و راه‌اندازی آن نیز به‌صورت چمی و ساده است و فقط با چند ابزار و لوازم جانبی قابل انجام است.

تطبیق پذیری این ماده همچنین به این معنی است که می‌توان آن را در اندازه‌های مختلف خریداری کرد. سرویس برش به‌اندازه سفارشی که به شما اندازه دقیق موردنیاز پروژه را می‌دهد، دردسر را به حداقل می‌رساند و نیازی به برش ورق در محل نیست. ورق‌های پلی‌کربنات همچنین دارای مقاومت عالی در برابر ضربه هستند که آنها را به یک پوشش سقف شیبدار کامل در مناطق پر درخت و یا هر جای دیگر که خطر ریزش آوار وجود دارد، تبدیل می‌کند. این ورق همچنین بسیار مقاوم در برابر خراش حیواناتی مانند گربه‌ها و پرندگان است و آنها به‌راحتی می‌توانند ازروی آن عبور کنند، بدون اینکه آثار زیادی برجای بگذارند. ریزش تگرگ هم به‌ندرت اثری از خود روی آن برجای می‌گذارد.

کدام مواد سقف ریخته شده برای شما مناسب است؟

انتخاب مصالح مناسب برای سقف ویلا، به نیازهای شخصی و آنچه که بیشتر از سقف ویلا می‌خواهید برمی‌گردد. اگر به دنبال ماده‌ای مقرون‌به‌صرفه هستید که عملکردی همه‌جانبه در سقف‌هایی با شیب کمتر از 5 درجه ارائه دهد، نمی‌توانید با ورق‌های قیر این نیاز را برآورده کنید. اگر ماندگاری بیشتر سقف ویلا موردتوجه شما است، می‌توانید ورق‌های سقف فلزی را انتخاب کنید. اگر سقف مسطحی دارید، EPDM Rubber نصب ساده را بادوام و ماندگاری باورنکردنی همراه دارد. اما اگر می‌خواهید جذابیت بصری را با یک سقف شیب‌دار که متناسب با زیبایی خانه شما است به حداکثر برسانید، تایل های سفالی سقف را انتخاب کنید.

همان‌طور که می‌بینید اگر بخواهید یک ویلا را مسقف کنید، گزینه‌های با کیفیت بالا در دسترس شما پایان ندارند. این به این دلیل است که تک‌تک صاحبان خانه شرایط متفاوت و سلیقه‌های متفاوتی برای سقف شیب‌دار خود دارند، بنابراین مهم است که بتوانند مواد مناسب خود را انتخاب کنند. امیدواریم راهنمای ما در انتخاب پوشش مناسب سقف شیب‌دار و سقف ویلا برای پروژه شما کمک بزرگی کرده باشد.

نمایش بیشتر مطلب

ویلا سقف

ویلا سقف با بیش از 30 سال سابقه فعالیت مجری انواع سقف های شیروانی و شیبدار،اجرای پروژه ویلا از صفر تا صد و خدمات تخصصی سقف شیبدار و پیشانی ساختمان و سقف های سوله و کارگاهی و انبار ها می باشد.مدیریت : عوض حقیقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.